سایبان استادیوم شهداری لواسان در هنگام تحویل توسط شرکت غشا
سایبان استادیوم شهداری لواسان در هنگام تحویل توسط شرکت غشا

این پروژه با هدف مسقف کردن جایگاه تماشاچیان استادیوم شهدای لواسان توسط شرکت سازه چادری غشا انجام شده است. سازه مورد نظر به مساحت ۱۷۰۰ مترمربع برای پوشش جایگاه تماشاچیان این استادیوم از طرح ارک استفاده شده است. سقف استادیوم ورزشی شهدای لواسان در بهمن ماه ۹۴ در آتلیه طراحی شرکت سازه چادری غشا طراحی و توسط اکیپ اجرایی ساخته و نصب شد و به سرعت جایگاه تماشاچیان را برای برگزاری مسابقات آماده نمود. اما متاسفانه به علت استفاده از پارچه کششی بی کیفیت چینی و عدم توانایی این پارچه ها برای تحمل کشش های بسیار بالایی که در این طرح وجود داشت نظیر دهانه و کنسول هایی به طول ۱۰ متر ، و همچنین استفاده از دوخت بی کیفیت لستر ( دستی ) و عدم استفاده پیمانکار از دوخت با کیفیت دستگاه فرکانس بالا برای کاهش هزینه ها موجب شد تا این سایبان استادیوم تنها یک هفته پس از اجرا به دلیل بارش نزولات جوی در منطقه لواسان و وزش باد از محل دوخت ها پاره شده و آسیب های جدی ببیند.

ریختن و پاره شدن پارچه های بی کیفیت سایبان استادیوم با بارش اولین باران
ریختن و پاره شدن پارچه های بی کیفیت سایبان استادیوم با بارش اولین باران

وسعت پروژه و عدم امکان تغییر نوع پارچه کار شده موجب گشت تا خسارات فراوان مادی و معنوی به مجموعه شهرداری لواسان و مجموعه تربیت بدنی آن وارد گردد. قسمت های آسیب دیده و پارچه های پاره شده این سایبان جایگاه تماشاچیان تا به حال در شش ماه گذشته در دو نوبت با تعویض پارچه و دوخت مجدد ترمیم گشته ولی هربار که استادیوم تحت شرایط جوی باد و برف قرار می گیرد قسمت دیگری از سازه آسیب خواهد دید.

نکته بسیار مهم در طراحی ، ساخت و نصب سازه های پارچه ای استفاده از متریال با کیفیت و دوخت مناسب دستگاه HF می باشد که همواره به پیمانکاران توصیه می گردد تا به نوع جنس پارچه و دوخت در قرارداد توجه داشته باشند و فریب قیمت های پایین تر را نخورند. زیرا هزینه تعمیرات پاره شدن سازه پارچه ای با کیفیت ساخت کم در برخی موارد مانند همین سایبان استادیوم شهدای لواسان از هزینه ساخت یک سازه با کیفیت در طول زمان بسیار بالاتر خواهد بود.

پارگی های شدید در محل دوخت بی کیفیت دستی بر اثر وزش باد
پارگی های شدید در محل دوخت بی کیفیت دستی بر اثر وزش باد

مساحت : ۱۷۰۰ متر مربع

کاربری : سایبان استادیوم فوتبال

مجری : سازه چادری غشا

کارفرما : شهردرای لواسان

سال :  1394

مشخصات پارچه : پارچه چینی ۵۰۰ گرم

نوع دوخت : دوخت دستی لستر

دفعات تعمیر : دو نوبت

تغییر جنس و رنگ پارچه استفاده شده در استادیوم لواسان
تغییر جنس و رنگ پارچه استفاده شده در استادیوم لواسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *