فضای باز تفریحی ورزشی مهدکودک ، مدرسه و خانه سالمندان 

انسان در فضای باز در معرض تابش نور خورشید قرار دارد ، فعالیت هایی که در زیر نور خورشید صورت می پذیرد می تواند برای پوست و سلامتی انسان بسیار خطرناک باشد ، دو گروه سنی حساس بیشتر در معرض اینگونه خطرات قرار دارند : کودکان و سالمندان . هر دو گروه سنی نیاز به مراقبت و نگهداری توسط افراد واجد شرایط و در مراکز خاص که به عنوان مهدکودک و سرای سالمندان شناخته می شوند دارند. در این مراکز علاوه بر تمامی نگهداری ها و مراقبت هایی که می گردد توجه نمودن به اثر نور خورشید بر این دو گروه سنی مهم می باشد و غفلت از این موضوع می تواند صدمات جبران ناپذیری را بر سلامتی آنان وارد آورد.

تامین سایه در فضای باز مهدکودک و مدارس

المان دکواتیو مرکز آموزشی موفقیت آمریکا
سایبان بیرونی مرکز آموزشی

مهدهای کودک و مدارس نمونه باید علاوه بر فضای آموزشی مناسب دارای فضای تفریحی ، ورزشی و فضای باز برای فعالیت های کودکانه و بازی کردن کودکان نیز باشد. تقریبا ۵۵ درصد از والدین بیش از ۴ ساعت از روز را به همراه کودکان خردسال را در فضای باز بدون سایبان می‌گذرانند ۸۰ درصد تماس ممتد کودکان با اشعه آفتاب تا قبل از ۱۸ سالگی است. متاسفانه پوست کودکان حتی با وجود کرم‌های ضد آفتاب در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید آسیب‌پذیر است. فروش بالای کرم‌های ضد آفتاب گویای این مطلب است که بسیاری از افراد با این تصور که محصولات آفتابی قادرند آنها را در مقابل اثرات سوء و زیانبخش آفتاب حفظ کنند، مدت زمان زیادی را به همراه فرزندانشان در مقابل نور خورشید می‌گذرانند.

تامین سایه در فضای باز خانه سالمندان 

خانه ها و مراکز نگهداری از سالمندان حتما نیاز به یک فضای باز برای پیاده روی ، استراحت و شادابی روحیه افراد سالخورده دارند ، آفتاب احساس شادی و سلامتی را در بدن بالا می برد. نور آفتاب بیماری افسردگی فصلی را که به علت کمبود آفتاب در پاییز و زمستان به وجود می‌آید، درمان می‌کند. آفتاب بدن را شل کرده و حالت خلسه ای در بدن به وجود می اورد که بدن در حالت استراحت قرار می‌گیرد. آفتاب احساس شادی و سلامتی را در بدن بالا می‌برد. بهتر است افراد سالمند، برای ساخت ویتامین D در بدنشان، مدتی از روز را بدون استفاده از هیچ نوع ضدآفتابی در معرض نور آفتاب بگذرانند تا امکان تشدید پوکی استخوان در آنها کمتر شود. بطور میانگین روزی نیم ساعت در معرض تابش آفتاب بودن برای بدن کافی می باشد ولی افراد سالخورده برای شادابی روحیه خود نیاز به زمان بیشتر در محیط های باز و فضای سبز دارند ، این امر می تواند منجر به آفتاب سوختگی و اسیب پوستی در این افراد بشود ، با توجه به سن  بالا و اینکه امکان ترمیم زخم و بیماری در این افراد بسیار کم می باشد نیاز به ایجاد محیط هایی با سایه مناسب در فضای باز برای این گروه الزامی می باشد. این سایبان ها و آلاچیق ها می تواند کمک شایانی به حفظ روحیه و سلامتی این افراد داشته باشد.

نرمی استخوان از بیماری‌های مهم و شایع است که در سنین بالا می‌تواند ایجاد شود و حالتی است که به دلیل نبودن کاهش یا ناکافی بودن عناصر معدنی مانند کلسیم و فسفر در استخوان ایجاد می‌شود.  کمبود ویتامین D می‌تواند به دلایل نبود آن به اندازه کافی به علت کاهش تولید یا عدم مصرف آن یا در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگرفتن باشد. هوای آزاد و نور آفتاب، خطر بروز بیماری قلبی و دیابت را در افراد مسن کاهش می‌دهد.

آموزش مقابله با نور خورشید به کودکان 

آلاچیق چادری سایبان فضای باز دانشگاهدوپاق
آلاچیق چادری سایبان فضای باز دانشگاهدوپاق

کودکان بهترین تعلیم گیرنده های دنیا هستند. دائما هوشیارند و همه چیز را در اطراف خود می بینند و یاد می گیرند. عادتها و رفتارها در دوران کودکی شکل می گیرند. وظیفه یک پدر و مادر این است که مطمئن شود کودک عادات و رفتار خوب را کسب کند. یکی از مهمترین آموزشها، فراگیری راههای مقابله با اشعه زیان بار آفتاب می باشد. همانطور که کودکان را در مقابل سرما با لباسهای مناسب محافظت می کنید و حضور وی را در فضای باز محدود می کنید، در مورد آفتاب هم باید از کودک مواظبت کنید. همانطور که به کودک در مورد شستن دستها و مسواک زدن آموزش می دهید، در مورد استفاده از ضد آفتاب هم باید به او آموزش دهید. همانطور که به بچه ها در مورد خطرات بازی کردن با کبریت هشدار می هید، با آنها در مورد خطرات توقف طولانی مدت در آفتاب بدون محافظت کافی نیز صحبت کنید.

در کنار کودکان ، مربیان ، پرستاران ، معلمان و افرادی که در رابطه با کودکان هستند نیز باید آموزشهای لازم و آگاهی های کافی نسبت به خطرات نور خورشید و مواردی که باید در مورد حضور کودک در فضای باز مهدهای کودک و یا مدارس رعابت شود را داشته باشند و توصیه های لازم در مورد اینکه فعالیت های بیرون از محیط ساختمان را در مکانی سرپوشیده و در زیر سایه انجام دهند.

نکات الزامی که باید والدین رعایت کنند 

کودکان را از آفتاب محفوظ نگه دارید و از وجود سایه کامل مطمئن باشید. (چتر، سایه بان ، کالسکه های سایه بان دار) از بیرون بردن کودکان در ساعتهای بین ۱۰ صبح الی ۴ بعدازظهر که آفتاب حداکثر شدت را دارد، پرهیز کنید. فعالیتهای کودک در آفتاب را صرفنظر از ساعت و فصل محدود کنید.

بدن کودک و یا دانش آموز  را با کلاه و لباس مناسب بپوشانید. لباسهای زیر بافت مناسب تر هستند. کلاه لبه دار پهن می تواند گوشها، بینی و لبها را محافظت کند. استفاده از عینک آفتابی خطر آب مروارید چشمها را که در سنین بالا بوجود می آید، کاهش می دهد. نور خورشید از بعضی از الیاف پارچه عبور می کند، لذا تنها به پوشش لباس متکی نباشید. ضد آفتاب با عیار حفاظتی ۱۵ یا بالاتر را حداقل ۲۰ دقیقه قبل از تماس با آفتاب به همه بدون کودک بمالید.

فریب روزهای ابری را نخورید. اشعه های زیانبار خورشید می توانند از ابر و مه عبور کنند. نسبت به انعکاس نور آگاه باشید. شن بیابان، برف، سنگهای ساختمانی و سطح آب باعث برگشت نور به اطراف می شوند. بنابراین حتی در سایه هم امنیت کامل در مقابل اشعه زیانبار خورشید وجود ندارد. وقتی نگهداری از کودک را به شخص دیگری ، مهد کودک و یا مدرسه محول کرده اید، از رعایت مسایل ایمنی مربوط به آفتاب و نصب سایبان های مورد نیاز توسط وی اطمینان حاصل کنید.

مهدکودک و مدرسه ای با فضای بازی بزرگ ولی بدون سایبان مکان مناسبی برای کودک شما نمی باشد و صرف داشتن فضایی بزرگ به معنی ایمن بودن کودک در برابر خطرات آفتاب نیست.

آموزش مقابله با نور آفتاب به افراد مسن و سالمند 

افراد مسن همانند کودکان در معرض خطر آفتاب می باشند و جزو گروه های سنی آسیب پذیر می باشند. نیاز به آموزش دادن و آگاهی دادن به آنها در مقابل خطرات احتمالی قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید الزامی می باشد. به عنوان مثال قرار گرفتن در معرض آفتاب و فعالیت در زیر تابش نور خورشید می تواند منجر به افت قند خون و خطر مرگ در افراد دیابتی شود. لزوم آموزش برای عدم فعالیت زیر تابش شدید خورشید و یا استفاده از کرم های ضد آفتاب و قرار گرفتن در سایه در طول ساعات روز الزامی می باشد.

یکی از موارد شایع در دوران سالمندی است که به شکل کاهش محتوای آب و خشکی منتشر پوست تظاهر می کند و مهمترین علامت این وضعیت ،خارش شدید و منتشر پوست می باشد به صورتی که می توان خشکی پوست را شایعترین علت خارش عمومی بدن در دوره سالمندی در نظر گرفت که پیشرفت این حالت به بروز نوعی اگزما و حساسیت پوستی در اثر خشکی شدید پوست منجر می گردد.در مداوای این وضعیت پرهیز از شستشوی بیش از حد پوست، استفاده مداوم از مرطوب کننده های پوستی و در موارد شدید استفاده از داروهای ضد التهاب موضعی حائز اهمیت است. در مجموع خشکی منتشر پوست در دوره سالمندی می تواند زمینه ساز بروز سایر انواع اگزمای پوستی نیز باشد. ساده ترین راه برای جلوگیری از آن نایستادن در مقابل تابش خورشید و استفاده از سایبان پارچه ای می باشد.

در سنین سالمندی یک سری تغییرات ناشی از اثر مزمن آفتاب بر پوست و روند پیری ایجاد می شود که عمدتا شامل بروز چین و چروک های عمیق ،قطور شدن موضعی پوست و بروز لکه های تیره در نواحی در معرض آفتاب به ویژه صورت و دست ها می شود. علاوه بر این ضایعات خال مانند و زگیلی شکل متعددی نیز با افزایش سن در سالمندان روی می دهد که احتمال تغییرات بدخیمی در آنها وجود ندارد.

در مجموع دوره سالمندی با تغییراتی در عملکرد پوست همگام با سایر ارگان های بدن همراه است که می تواند باعث پیدایش بیماری های پوستی مشخصی گردد. توصیه عمومی در دوره سالمندی در مورد مراقبت از پوست اجتناب از شستشوی بیش از حد پوست، پرهیز از استفاده از مواد شوینده محرک،پرهیز از آفتاب، (استفاده از سایبان چادری ) استفاده منظم از کرم های ضدآفتاب و مراجعه فوری به متخصص پوست در صورت بروز هر ضایعه و توده جدید و مقاوم به درمان های معمول می باشد.به افراد مسن حتما آموزش های لازم را بدهید تا در زیر آفتاب و تابش نور مستقیم خورشید اقدام به استراحت و یا خوابیدن نکنند ، دراز کشیدن طولانی مدت در زیر نور خورشید بدون مراقبت برای پوست و سلامتی افراد مسن بسیار خطرناک می باشد.

لازمه آموزش موثر و مفید آگاهی و آموزش دیدن کارمندان ، کارکنان و پرستاران این مراکز در مورد نحوه بر خورد با سالمندان و افراد مسن و چگونگی مراقبت از آنها در فضا باز بیرونی و خطرات قرار دادن افراد ناتوان در معرض تابش اشعه های مضر نور خورشید می باشد.

فواید و مضرات نور خورشید

سایبان چادری جهت فضای آموزشی
سایبان چادری در فضای بازی مهدکودک

۱- اشعه ماوراء بنفش خورشید، منبع اصلی ویتامین D بدن ما است. این ویتامین برای استخوان ها، عضلات و سیستم ایمنی بدن ما لازم است. ویتامینD، همچنین توان مبارزه با بروز و رشد تومورهای سرطانی را دارد.

۲- نور آفتاب موجب فعالیت غده صنوبری در مغز می شود. این غده ماده شیمیایی به نام تریپتمینس تولید می کند که وضعیت روحی شما را بهبود می بخشد.

۳- قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش ساختگی (صناعی) به عنوان یک عامل مهم و پیش گیرنده در بیماری سرطان پوست شناخته شده است.

۴- قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید احتمالاً شما را چهار بار بیشتر مستعد مبتلا شدن به بیماری آب مروارید می کند.

۵-  آفتاب سوختگی می تواند پراکندگی و عملکرد گلبول های سفید خون (سلول های دفاعی بدن) را تغییر دهد و نیز به DNA بدن آسیب وارد کند.

ضرر تابش نور آفتاب بر کودکان 

نور آفتاب برای سنتز ویتامین دی (D) در بدن انسان ضروری است. کودکان به لحاظ نیاز بیشتربه ویتامین دی برای رشد استخوانها و دندانها در اثر کمبود آفتاب بیشتر مشکل پیدا می‌کنند. پس ضرورت دارد که بطور متناوب در طول هفته در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند ولی این نور آفتاب به دلیل لطافت و ظرافت زیاد پوست کودک ممکن است حساسیت شدید ایجاد کند قسمت عمده اشعه خورشید برای پوست مضر است بنابراین به لحاظ حساسیت بیشتر پوست اطفال در برابر نور آفتاب ممکن است محافظت پوست نیز انجام شود. مهمترین عامل و تأثیر گذار بر روی پوست و در فصل تابستان، نورخورشید و گرمای حاصل از آن است که به دنبال آن تعرق و از دست رفتن آب بدن را به همراه دارد. در صورتیکه بدون رعایت و نپوشیدن لباس مناسب، بدون پوشش و عدم جبران آب از دست رفته بدن در به مدت طولانی برابر نور خورشید قرار بگریم دچار آفتاب سوختگی و گرمازدگی ناشی از گرما خواهیم شد.

کودکان نسبت به بزرگسالان مدت طولانی‌تری را در هوای آزاد سپری می‌کنند و بطور معمول در طی یکسال ۳ برابر بالغین اشعه ماوراء بنفش خورشید را دریافت می‌کنند. مقدار تابش پرتوهای خورشید دارای اثرات تجمعی هستند و درصورت تماس زیاد ممکن است در سنین بسیار پایین خصوصیات ژنتیکی فرد آسیب پذیر شوند. و زمینه ایجاد سرطان پوست را فراهم نماید.

امروزه داشتن استخر در مهدکودک ها و مدارس الزامی به نظر می رسد.  هنگامی که کودکان  و دانش آموزان کنار استخر و با آب بازی می‌کنند و یا حضور دارند ، شدت انعکاس اشعه خورشیدی بیشتر است و باعث آسیب بیشتر به پوست می‌شود. وزیدن باد خنک اثر نفوذی اشعه خورشید به پوست را بیشتر می‌کنند بنابراین باید در این شرایط دقت بیشتری برای محافظت پوست انجام داد.

ضرر تابش نور خورشید بر سالمندان 

آلاچیق پارچه ای و سایبان کششی مجموعه آموزشی کریوت
سایبان چندتکه با دهانه بزرگ

پیری زودرس پوست می تواند نتیجه تابش نور آفتاب و اشعه فرابنفش آن به پوست باشد. ضمن اینکه یکی از مهم ترین علت های ایجاد و تشدید لک های پوستی هم همین تابش مستقیم نور آفتاب و اشعه فرابنفش آن به پوست است. نور آفتاب می تواند نازک تر شدن پوست را در پی داشته باشد و باعث بازتر شدن رگ های خونی شود. این امر برای افراد مسن و سالخورده که اغلب بیماری های قلبی و بدنی ضعیف دارند می تواند بسیار خطرناک باشد.

پیر زنانی که در مناطق با تابش شدید نورآفتاب زندگی می‌کنند، به دلیل تماس زیاد با اشعه فرابنفش، به بیماری ماهیچه‌ای سیستم ایمنی موسوم به میوسیت مبتلا می‌شوند. این بیماری در زنان سالخورده و سالمند بسیار شایع می باشد.در صورت ابتلا به آفتاب سوختگی در دوران پیری پوست نمی تواند به سرعت خود را ترمیم نماید و بسیار آسیب پذیر باقی می ماند.

در بیماری ناخنک چشم ، یک بافت اضافی در ناحیه سفیدی چشم (بیشتر در بخش داخلی چشم) در مجاورت قرنیه (بخش رنگی چشم) به وجود می‌آید. ناخنک، شایع‌ترین عارضه چشمی پس از کاتاراکت ( آب مروارید ) در افراد سالخورده است. ناخنک چشم، خفیف‌ترین عارضه اشعه ماورای بنفش نور آفتاب است. قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور آفتاب، بدون استفاده از عینک آفتابی، از علل مهم بروز آن است. استفاده از عینک آفتابی معمولا در بین افراد مسن و سالمند بسیار کم می باشد به همین دلیل عارضه های چشمی در این گروه سنی شایع تر است.  قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید احتمالاً شما را چهار بار بیشتر مستعد مبتلا شدن به بیماری آب مروارید می کند. تماس طولانی با افتاب و فعالیت در زیر افتاب یکی از عوامل اصلی در ابتلا به آب مروارید می باشد.

ویژگی سازه پارچه ای در جذب نور خورشید

سایبان پارچه ای استخر فضای باز
سایبان برای استخر مهدکودک

مقاومت در برابر نور خورشید و جذب نورهای مضر خورشید از جمله فرابنفش UV و فروسرخ  برای پوست از مزایای مهم و خاصیت های اصلی پارچه های کششی می باشد. روکش pvc پارچه ها باعث می شود در فضای باز حس یک فضای داخلی را بدهد زیرا نور طبیعی خورشید را برای محدوده زیر سازه فراهم می کنند. میزان نور عبوری از این پارچه ها به قدری است که روشنایی زیر آن را تامین می کند اما در برابر تابش های شدید آفتاب، سایه ایجاد شده در زیر سازه چادری به دلیل عایق بودن چادرها با فضای بیرون اختلاف دما داشته و در تابستان خنکتر و در زمستان گرم تر خواهد بود.

سایبان پارچه ای مهدکودک و مدرسه

سایبان اجرا شده برای مهدهای کودک و مدارس باید حتی الامکان با کمترین تعداد ستون اجرا شوند تا از برخورد کودکان در حین بازی و دویدن آنها و آسیب رسیدن به آنها جلوگیری شود و یا در صورت امکان دهانه های بلند و بزرگ در طراحی منظور گردد تا بیشترین فضا برای فعالیت های کودکان فراهم گردد. فرم آرک و یا فرم سان شید دو فرمی می باشند که بیشتر برای مهدکودک و مدرسه استفاده می گردد . فرم دیگری که در دکوراسیون مدرن اروپایی و آمریکایی برای مراکز آموزشی کودکان در حال بکارگیری می باشد فرم حباب است ، این فرم سازه پارچه ای به علت مدرن تر بودن مورد استقبال بیشتر معماران قرار گرفته است. 

سایبان چادری خانه سالمندان

برای خانه سالمندان بیشتر فرم های مورد استفاده برای آلاچیق استفاده می گردد. سالمندان فعالیت و جنب و جوش خاصی در فضای باز بیرونی ندارند و بیشتر نیاز به یک محل برای استراحت و نشستن در زیر سایه دارند ، آلاچیق پارچه ای بزرگ که این افراد بتوانند بصورت گروهی در زیر آن جمع شوند با توجه به فضای کار بسیار مناسب تر می باشد ولی می توان از سایبان های کوچک و در تعداد زیاد نیز استفاده نمود.

انواع مختلف سازه چادری را می توانید در این صفحه مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *