سازه پارچه ای در طراحی شهری

عملکرد پارچه سازه چادری در برابر آتش
عملکرد پارچه سازه پارچه ای در برابر آتش

دلیل محبوبیت سازه پارچه ای کششی در سالهای اخیر در میان معماران می توان به دوام بالا، انعطاف در طراحی، هزینه پایین و قابلیت نورپردازی دانست. 

چرا معماران از سازه پارچه ای در طراحی شهری استفاده می کنند؟

دوام و ماندگاری پارچه  

این المان ها از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند. اگر آنها به عنوان سقف ، سایبان و آلاچیق استفاده شوند برخلاف مصالح رایج در ساختمان و بسته به جنس پارچه بین ۱۵ الی ۳۰ سال دوام و پایداری خواهند داشت. این عمر وابسته به پارامترهایی است که در طراحی در نظر گرفته شده اند نظیر میزان دوام پارچه ، استحکام ،  کشیدگی و مقاومت کششی.

روکش دادن و زدن لاک و لعاب روی پارچه به آن خاصیت ضد حریق (آتش)، جذب اشعه UV خورشید ، خاصیت خود تمیز کنندگی و ثبات رنگ را می دهد. . سازه پارچه ای حتی بعد از سالها قرارگیری در معرض باد های شدید و تغییرات آب و هوایی شکل اولیه خود را حفظ می کنند. 

استفاده از حداقل مصالح برای پوشش یک سطح بزرگ و قابلیت بازیافت پارچه  موجب می شود تا پارچه مورد نیاز برای سازه های کششی را بتوان بصورت خیلی بهینه طراحی و محاسبه نمود. با حداقل پارچه می توان یک سایبان برای استخر و یا پوشش استخر را طراحی و اجرا نمود.

نمونه محاسبات کامپیوتری پروژه سازه پارچه ای
نمونه محاسبات کامپیوتری پروژه سازه کششی

هزینه اولیه سایبان پارچه ای

استفاده از پارچه های کششی برای احداث یک سقف بزرگ و بدون ستون های میانی ایده آل است. میزان فولاد و آهن و کارهای مرتبط با آن را در پروژه کاهش می دهد. ساخت سازه را آسان تر کرده و سرمایه گذاری اولیه را کاهش می دهد. بسرعت ساخت سازه را نسبت به روش های سنتی بسیار کاهش می دهد.

دستاورد و پیشرفت بسیار مهم در سازه پارچه ای عدم نیاز به فعالیت مهندسی و ساخت در کارگاه و سایت ساختمانی می باشد. به همین دلیل زمان ساخت سریعتر شده و ساده سازی نصب ، در محیط کارگاه زمان کمتری را می گیرد. روش های نصب ، برنامه ریزی و دستورالعمل های ایمنی همه بستگی به درجه اهمیت تجهیز قبلی دارد. که موجب کاهش هرگونه اخلال در شروع نصب می گردد.

برای مثال یک آلاچیق برای ویلا بطور سنتی حداقل یک هفته زمان لازم دارد ولی در روش سازه کششی تنها فقط به یک روز زمان نیاز هست و به نوعی در دسته بندی سازه های از پیش ساخته قرار می گیرد.

قابلیت جابجایی سازه پارچه ای

سازه پارچه ای در نمایشگاه گاز
سازه پارچه ای در نمایشگاه گاز

سازه می تواند برای استفاده در یک محیط طراحی و اجرا شود و سپس باز شده و در محیط دیگری مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل عمر سازه و قابلیت استفاده از آن افزایش می یابد. این توانایی در اجرا و جابجایی سایبان پارکینگ ها بسیار استفاده می گردد. برخی سازه پارچه ای با هدف اجرای موقت و عمدتا برای مصارف نمایشگاهی و ساخت غرفه نمایشگاهی نیز کاربرد دارند.

هزینه حمل و نقل سازه پارچه ای 

همه المان ها پیش ساخته و بسیار کم وزن هستند. که موجب کاهش هزینه حمل و نقل اجزاء ، جوشکاری و فلز کاری ، کاهش زمان اجرا در سایت کارگاهی می شود. که همه اینها سودآوری پروژه را افزایش می دهد.

  • انتقال طبیعی نور در سایبان چادری

این خاصیت منحصر به فرد پارچه های کششی موجب می شود. تا در سازه پارچه ای ساخته شده در فضای باز حس یک فضای داخلی را بدهد. زیرا نور طبیعی خورشید را برای محدوده زیر سازه فراهم می کنند. این خاصیت منجر به کاهش هزینه های مربوط به روشنایی محوطه های بزرگ می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *