آلاچیق رستوران چادری-کاروانسرای شاه عباسی

آلاچیق رستوران پارچه ای
الاچیق رستوران چادری کاروانسرا
آلاچیق رستوران چادری

الاچیق رستوران چادری

الاچیق چادری یکی از المان های دکوراتیو فضای باز است که برای ایجاد محوطه ای لوکس در مکان های لاکچری استفاده می شود از این رو رستوران داران برای ایجاد چنین فضایی از الاچیق رستوران چادری در محوطه خارجی خود استفاده می نمایند. این سایبان ها با هدف تامین سایه برای مشتریان در فضای باز رستوران در نظر گرفته شده است.

طرح معماری آلاچیق رستوران چادری

میراث فرهنگی به دنبال بازسازی مکان های تاریخی در استان های کشور است از این رو کاروانسرای شاه عباسی یکی از این مکان های تاریخی است که دستخوش ترمیم و بازسازی شده و تبدیل به یک رستوران زیبا در استان رشت شده است. در بازسازی این کاروان سرای تاریخی سعی شده است تا از تلفیق معماری مدرن با معماری سنتی فضای متفاوت و چشم نواز را برای گردشگران این استان ایجاد نمایند. از این رو از الاچیق رستوان چادری برای ایجاد فضای بی نظیر در کنار فضای سبز استفاده شده است. شرکت سازه غشایی ساینا با طراحی سفارشی برای این فضا سعی کرده است علاوه بر ایجاد یک فضای لوکس برای توریست ها جلوه ای دیگر به این کاروانسرای تاریخی بدهد. معماران در طراحی آلاچیق رستوان پارچه ای از فرم خیمه ۸ گوش با ۴ ستون استفاده کردند که مورد استقبال کارفرما قرار گرفت.

ویژگی های سازه و پوشش چادری

بهترین متریال در بازسازی مکان های تاریخی استفاده از سازه چادری است چرا که این سازه جزء یکی از متریال های سبک در دنیا است که علاوه بر طولانی تر عمر سازه پارچه ای، کمترین فعالیت عمرانی در مکان را دارد از این کمترین آسیب دیدگی به بنای تاریخی به همراه دارد. آلاچیق رستوران یکی از هزاران کاربردی سازه چادری در دنیا است که می توان از آن نام برد. بنا به این دلایل است که  باید گفت که “چرا معماران باید طراحی با سازه چادری را تجربه کنند“. تمامی قطعات آلاچیق پارچه ای نصب شده در کاوانسرا بصورت پیش ساخته و با پیچ و مهره طراحی شد تا در محل فقط مونتاژ شوند تا آسیبی به این بنا وارد نشود. با توجه به آب و هوای منطقه و برف خیز بودن ناحیه، از پارچه مهلر آلمان برای پوشش سازه چادری استفاده شده است.

مشخصات آلاچیق رستوان پارچه ای

این پروژه شامل ۴ عدد آلاچیق رستوران چادری که هر کدام ۳۹ متر مربع است که در مجموع ۱۵۶ متر مربع از فضای کاروانسرا را پوشش می دهد. در دوخت قطعات پارچه ای به یکدیگر از روش جوش فرکانس بالا ( High Frequency ) استفاده گردیده است.

مساحت : ۱۵۶ متر مربع

کاربری : الاچیق رستوران چادری

محل پروژه : رشت

سال : خرداد ماه ۱۳۹۸

مشخصات سازه : فولاد

جنس پارچه : PES 700gr

نوع دوخت پارچه : HF