پارکینگ چادری 

پارکینگ چادری خودرو می تواند در طرح ها و رنگ های مختلف اجرا شود. طرح های خیمه، اتصال از پایین، چهار پایه، آرک، هرمی، سان شید و … . پارکینگ های چادری با هدف حداکثر محافظت از خودرو در برابر تابش نور خورشید در کنار زیبایی چشم نواز و منطبق بر دکوراسیون محیط اطراف طراحی می شوند.

مزایای پارکینگ چادری

پارکینگ چادری با فرم آرک

طراحی زیبا

پارچه کششی در ترکیب با سازه می تواند اشکال و طرح های هندسی و معماری متفاوتی به خود بگیرد. تنوع موجود در سازه پارچه ای این امکان را برای معماران ایجاد می کند. تا بتوانند سایبان پارکینگ محوطه خارجی ساختمان و یا جلوی نمای ورودی را منطبق بر طرح اصلی معماری بنا طراحی و انتخاب نمایند. این همگونی و سنخیت با فضا و رنگ بندی گسترده پارچه موجب می شود. تا برخلاف سایر المان های بکار رفته معمول برای سایبان پارکینگ چادری به عنوان بخشی از سازه اصلی خود را نمایان کند و جزیی از طرح معماری کلی بنا قرار گیرد.

در محیط های شهری نیز به راحتی با طراحی شهری و شهرسازی و همچنین مبلمان شهری ترکیب خواهند شد. یکی از فرم های بسیار متداول برای سایبان پارکینگ فرم آرک می باشد.

امنیت بالا

مقاومت در برابر زلزله

تمامی طراحی صورت گرفته برای سازه کششی و سایبان پارچه ای بر اساس آیین نامه های ساختمانی و استانداردهای مرتبط با زلزله انجام می پذیرد. و این سازه همانند یک ساختمان دارای محاسبات پیچیده مهندسی می باشد. و در برابر زلزله احتمالی تمامی قسمت های آن از قبیل فونداسیون ، ستون و سقف رفتاری متناسب با فشار وارده بر آن مطابق مبحث ششم زلزله و آیین نامه زلزله ایران ( استاندارد ۲۸۰۰ ) خواهد داشت. همچنین جنس پارچه کششی مورد استفاده بعلت پیش تنیدگی در برابر بارهای وارده احتمالی ناشی از برخورد قطعات جدا شده از ساختمان های دیگر بعلت زلزله و … با آن همانند یک سقف ساختمان مقاومت خواهند کرد.

سایبان چادری پارکینگ ماشین
سایبان چادری پارکینگ ماشین
ضربه گیر

یکی از ضعف های عمومی سایبان های پارکینگ داشتن پایه ستون های زیاد و امکان برخورد ضربه خودرو ها با پایه ستون سازه می باشد. یکی از قابلیت های سازه کششی داشتن حداقل پایه ستون می باشد. که احتمال برخورد خودرو با سازه و آسیب دیدن هر دو را به شدت کاهش می دهد. قابلیت دیگر مهندسی ساز بودن این سازه ها بر اساس آیین نامه های ساختمانی می باشد. از این رو حتی در صورت برخورد احتمالی خودرو با پایه ستون این سازه همانند یک ساختمان مسکونی با سازه فلزی در برابر ضربه مقاومت می نماید. و خسارات جانبی ناشی از حادثه را به شدت کاهش می دهد.

مقاومت در برابر وزش شدید باد

جنس پارچه و رویه سازه نقش مهمی در برابر مقاومت در برابر باد دارد . شاید برای شما بارها پیش آمده باشد که دیده باشید سقف یک سایبان با وزش یک باد شدید از جای خود کنده شد. و در هوا به حرکت در آمده است. پارچه کششی به علت پیش تنیدگی که در آنها وجود دارد در برابر فشار شدید باد مقاومت بسیار بالایی خواهند داشت. وجود اجسامی تیز همانند شاخه درختان و قطعات فلزی در بادهای شدید امری معمول می باشد. که بر خورد آنها با سرعت بالا بر هر سطحی موجب بروز خسارت در آن خواهد شد. ولی پارچه های کششی به علت داشتن فیبر در داخل پارچه مقاومت بسیار بالایی در برابر پارگی خواهند داشت.

علاوه بر سقف پارچه ای، ستون ها و ساختمان سازه کششی نیز به علت محاسبات مهندسی بر اساس آیین نامه مقررات ملی ساختمان ایران تا وزش بادی به سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت مقاومت خواهند داشت. یک پارچه طراحی شده برای سازه پارچه ای مقاومت کششی ۱۰ تن در جهت تار و پود خود خواهد داشت. در حاشیه جنوبی خلیج فارس که سایبان پارچه ای پارکینگ استفاده گسترده ای در سالیان اخیر داشته است. در برابر بادهایی با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت نیز مقاومت داشته اند.

عملکرد پارچه سازه چادری در برابر آتش
عملکرد پارچه سازه چادری در برابر آتش
ضد حریق

بهترین عبارت برای تعریف عملکرد سازه پارچه ای در برابر آتش « قابلیت اشتعال محدود می باشد ». یعنی این چادرها در صورت قرارگیری در مجاورت منبع آتش می سوزند. اما به محض حذف منبع آتش متوقف می شوند. به عبارت دیگر پارچه های سازه پارچه ای خود سوز نیستند. این سازه ها حتی طبق استاندارد های ایران قابل استفاده برای پمپ بنزین می باشد. که خطر آتش سوزی در آن بسیار بالاست. ضد حریق بودن و مقاومت در برابر آتش پارچه کششی بخصوص پارچه UPVC موجب می شود. تا در صورت بروز حادثه آتش سوزی تحت هیچ شرایطی اتش از سقف به پایین منتقل نگردد. و برخلاف سایبان های دیگر قطعه آتش زا بر روی خودرو نیفتند. و خسارتی از این جهت متوجه خودرو سواری نگردد.

تحمل بار

معمولا سایبان ها در نزدیکی ساختمان اصلی ساخته می شوند. و یا در صورت کارگذاشتن در فضای باز وجود تیرهای چراغ و یا درختان پر شاخ و برگ در کنار آنها امری معمول می باشد. در صورت سقوط اجسام از ارتفاع ساختمان کناری، شکستن شاخه درختان و یا سقوط تیر چراغ و یا هر جسم سنگین دیگر بر روی سایبان پارکینگ پارچه ای سازه در برابر فشار مقاومت خواهند داشت و سازه تحمل بار بالایی خواهد داشت. زیرا این شرایط در آیین نامه های ساختمانی ایران همانند مبحث ششم مقرارت ملی و استاندارد ۲۸۰۰ پیش بینی شده است. و اسکلت سازه کششی پارکینگ خودرو بر اساس آنها و بطور کاملا مهندسی طراحی شده. و محاسبات بر اساس استانداردها و توسط بروزترین نرم افزار های مهندسی صورت گرفته است.

در طراحی های سازه کششی برای بار برف مقاومت کششی پارچه ها را در حدود ۶ تن در نظر می گیرند. تا ضریب اطمینان کافی طراحی وجود داشته باشد. و هیچ گونه مشکلی برای سازه اجرا شده در گذر زمان پیش نیاید. اگر فرض شود که مقاومت پارچه ها حدود ۱۰ تن بر واحد طول در نظر گرفته شود. در اینصورت مقاومت پارچه حدود ۱٫۷ تن بر متر محاسبه خواهد شد. و تنش کششی داخل چادر به دلیل پیش تنیدگی در حدود ۱۵۰-۳۵۰ کیلوگرم بر متر خواهد بود.

اجرای اجرای سایبان پارچه ای پارکینگ ماشین
اجرای اجرای سایبان پارچه ای پارکینگ ماشین

حداقل پایه ستون در پارکینگ چادری

سازه کششی این قابلیت را دارد. تا تنها بر روی یک پایه اجرا گردد. در اجرای سایبان برای پارکینگ خودرو  مزاحمت ستون ها برای خودرو های عبوری بسیار مهم است. عدم اجازه گذاشتن ستون با فاصله نسبت به دیوار اصلی ساختمان توسط شهرداری ها ویکی از موانع اصلی می باشد. سازه کششی بر اساس این توانایی و طراحی های صورت گرفته. و فرم انتخابی می تواند به راحتی تنها با یک ستون حداقل مساحت مورد نیاز برای پارک ۲ خودرو سواری را فراهم نماید.

پیش ساخته

تمامی مراحل ساخت سازه کششی که فلزی می باشد. در کارگاه انجام می پذیرد. و فقط مراحل نصب سازه و کشیدن پارچه کششی روی آن در محل در کمترین زمان ممکن اجرا می گردد. پیش ساخته بودن سایبان چادری آن را به انتخابی مناسب برای مراکز مهم تجاری. اداری و مسکونی که نمی خواهند برای مدت طولانی محدوده پارکینگ درگیر فعالیت عمرانی گردد تبدیل شده است. همچنین عدم فعالیت کارگاهی در محل پروژه مزاحمت های صوتی و بصری را برای همسایگان و استفاده کنندگان از مجموعه به حداقل ممکن رسانده است.

عمر بالا

نمونه پارکینگ چادری به  شکل خیمهاسکلت اصلی سازه کششی عموما از پروفیل آهن با روکش کروم و یا پروفیل استیل استفاده می شود. برای اتصالات از کابل های پرمقاومت فولادی و پیچ و مهره های فولادی استفاده می گردد. بدلیل فلزی بودن اسکلت سازه کششی و اتصالات کششی بکار رفته در آن عمر بهره برداری از این نوع سازه در صورت نگهداری صحیح و اصولی بسیار بالا (  ۳۰ سال ) می باشد.

بر خلاف مصالح رایج در ساختمان و بسته به جنس پارچه بین ۱۵ الی ۳۰ سال دوام و پایداری خواهند داشت. این عمر وابسته به پارامترهایی است که در طراحی در نظر گرفته شده اند. نظیر میزان دوام پارچه ، استحکام ، کشیدگی و مقاومت کششی. شرکت های صاحب نام در زمینه پارچه کششی به راحتی آنها را برای ۱۰ سال در برابر هرگونه تغییر شکل و یا پارگی گارانتی می نمایند. طول عمر این پارچه ها در حدود ۲۰ سال برای شرایط آب و هوایی بد تخمین زده می شود.  لازم به ذکر است که بعد از گذشت ۲۰ سال پارچه همچنان از لحاظ سازه ای قابلیت باربری را خواهد داشت. اما ظاهر کدر و فرسوده ی آن بعد از گذشت ۲۰ سال عمر مفید چادر را به پایان می رساند.

روشنایی و نورپردازی

نصب روشنایی و سیم کشی برفی بدون دشواری در داخل اسکلت فلزی سازه کششی قابل تعبیه و پیش بینی می باشد. بدلیل قابلیت پخش نور در پارچه سازه چادری امکان نورپردازی بر روی آنها وجود دارد. ویژگی نورپردازی از پشت در سایبان پارچه ای پارکینگ، مخفی بودن منبع نور در آنها می باشد. نور پردازی از جلو یکی از شیوه های بسیار عالی برای نورپردازی سایبان پارکینگ پارچه ای است. بدلیل قوس های قائم بر هم در سازه کششی، زیبایی و تأثیر نور پردازی در آنها دو چندان می گردد. با نورپردازی مستقیم ، قوس ها و بیرون زدگی های سازه بیشتر به چشم آمده و سازه عظیم و مستحکم به نظر می رسد.

یک ویژگی دیگر پارچه کششی قابلیت عبور نور خورشید می باشد. این خاصیت منحصر به فرد پارچه کششی موجب می شود. تا در سازه کششی ساخته شده در فضای باز ، حس یک فضای داخلی را بدهد. زیرا نور طبیعی خورشید را برای محدوده زیر سازه فراهم می کنند. این خاصیت منجر به کاهش هزینه های مربوط به روشنایی محدوده زیر این پارکینگ پارچه ای در طول روز می گردد.

سایبان پارکینگ چادری اتوبوس و ترمینال مسافری
سایبان پارکینگ اتوبوس و ترمینال مسافری

دهانه بزرگ

امکان ساخت دهانه های بزرگ برای سایبان پارکینگ و افزایش ارتفاع با سازه کششی امکان احداث پارکینگ خودروهای بزرگ و سنگین همانند اتوبوس و استفاده در ترمینال ها و پایانه ها را فراهم نموده است.

کاهش دما

پارچه کششی بر خلاف سایر مصالح بنایی کاهنده دمای محیط زیرین خود می باشند. و بهبود دهنده شرایط گرمایی محیط اطراف خود می باشد. رنگ روشن پارچه دفع حداکثری گرمای ناشی از تابش مستقیم نور خورشید را دارند. و جذب گرمایی بسیار کمی درون خود دارند.

جابجایی

قابلیت جابجایی بالای سازه کششی بعلت پیچ و مهره بودن اتصالات آن از جمله مزیت هایی است که استفاده از این سازه ها را بسیار متداول کرده است. سازه می تواند برای استفاده در یک محیط طراحی و اجرا شود ، سپس باز شده و در محیط دیگری مورد استفاده قرار گیرد به همین دلیل و وزن بسیار کم آن ، عمر سازه و قابلیت استفاده از آن افزایش می یابد. این توانایی در اجرا و جابجایی سایبان پارکینگ بسیار استفاده می گردد. این امر در سالیان اخیر به شدت مورد توجه پیمانکاران و کارفرمایان قرار گرفته است.

هدایت آب باران

پارچه PVC در برابر رطوبت باران عایق بوده و در زمان بارش باران ، آب را به خوبی به سمتی که می خواهیم انتقال می دهد. و بار باران از روی آن برداشته می شود. ضد آب بودن پارچه ها در برابر آب محیط امنی در برابر باران های شدید را تامین می کند. حتی در صورت نیاز می توان با قرار دادن پروفیل در کناره آن ، آب را به سمتی که می خواهیم با شیب مناسب هدایت کرده. و از محدوده پارکینگ خارج نماییم.

قابلیت شستشو

یکی از دلایل بکارگیری و نصب پارکینگ چادری برای محل پارک خودرو کثیفی ناشی پرندگان و درختان بر روی خودرو سواری می باشد. سایبان هایی که در معرض گرد و خاک ، کثیفی پرندگان ، برگ درختان ، قارچ و … می باشند بعد از مدتی کثیف می شوند. پارچه کششی برخلاف سایر مصالح ساختمانی به راحتی با آب تمیز شده و کثیفی را به خود نمی گیرد.

سایبان پارگینگ که در باغها و ویلا ها که درخت و فضای سبز طبیعی بزرگی دارند همواره دچار قارچ زدگی می شوند ولی سایبان چادری با توجه به خواصی که دارند امکان رویش قارچ و باکتری بر روی آنها وجود ندارد و همواره کیفیت و شکل خود را حفظ می کنند.

در صورت افزودن PVDF (پلیمر فلوئوردار) که به صورت یک لاک به روی لایه PVC اضافه می گردد قابلیت تمیز شدن سریع تر و آسان تر را به چادر PVC اضافه می کند. نوع خاصی از الیاف ها که به پارچه اضافه می شوند خاصیت آبگریزی به سطح پارچه می دهند که از ایجاد کثیفی و نیاز به شستشو جلوگیری می کنند از این پارچه ها بیشتر در محیط های پارکینگی استفاده می گردد که امکان شستشو به آسانی امکان پذیر نمی باشد.

ثبات رنگ

روکش دادن و زدن لاک و لعاب روی پارچه به آن خاصیت ضد حریق (آتش)، جذب اشعه UV خورشید ، خاصیت خود تمیز کنندگی و ثبات رنگ را می دهد. سازه کششی حتی بعد از سالها قرارگیری در معرض باد های شدید و تغییرات آب و هوایی شکل اولیه خود را حفظ می کنند. قابلیت شستشو به سایبان چادری پارکینگ این امکان را می دهند. تا تحت هر شرایطی زیبایی ظاهری خود را حفظ کرده و برخلاف سایبان های معمولی با گذشت زمان دچار تغییر رنگ و کدر شدن نگردند.

پارچه PTFE پارچه شفافی هست که قابلیت عبور نور از آن وجود دارد. خواص این پارچه به مرور زمان تغییر نمی کند و طول عمری در حدود ۱۵ سال دارد. این پارچه ها در حالت عادی رنگ چرم گاومیش دارند که در زیر تابش خورشید سفید می شوند.

پارکینگ های چادری دوستدار محیط زیست

تمامی قطعات مورد استفاده از قبیل پروفیل های فلزی و پارچه ها قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارند. به همین دلیل کمترین دور ریز و هدر رفت در منابع را در بین مصالح ساختمانی دارند. و پس از پایان عمر مفید می توانند به راحتی مورد بازیافت قرار بگیرند.

پارکینگ چادری فرودگاه در اتریش
پارکینگ چادری فرودگاه در اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *