خانه / سوالات متداول

طول عمر سازه چادری و پارچه کششی چقدر است؟

سازه پارچه ای از سازه های فولادی و پوششی از جنس پارچه پلی­استر با روکش PVC تشکیل شده است. سازه ی فلزی با رعایت تمام اصول مهندسی ساخته می شود و مانند هر سازه ی فلزی دیگری طول عمر بسیار بالایی دارد. آنچه بیشتر دغدغه  مشتریان است طول عمر پارچه ی مورد استفاده در این سازه ها است.

در ساخت سازه ی چادری از پارچه ی کششی مخصوصی استفاده می شود که به کلی با پارچه های مورد استفاده در ساخت چادرهای معمولی تفاوت دارد.  این پارچه ی ویژه از جنس پلی استر با روکش PVC می باشد و خواص شگفت انگیزی دارد.  یکی از این خواص شگفت انگیز مقاومت بسیار بالای این ماده است. به همین دلیل، پوشش پارچه ای سازه چادری طول عمری بیش از بیست سال دارد. روکش PVC این پارچه آن را ضد حریق و ضد قارچ هم می کند و باعث می شود، سازه چادری سالیان سال زیبایی خود را حفظ کند. لازم به ذکر است طول عمر این سازه ها به شرایط نگهداری آنها نیز بستگی دارد و هر چه نگهداری بهتر انجام شود، سازه چادری بیشتر دوام می یابد.

آیا سازه چادری آتش می گیرد؟

سازه چادری یکی از بهترین انتخاب ها برای مکان هایی با احتمال بالای آتش سوزی، مانند پمپ بنزین ها، به حساب می آید. زیرا پارچه ی مورد استفاده در این سازه ها ضد حریق است. این نوع خاص از پارچه اگر در تماس مستقیم با آتش قرار بگیرد آسیب می بیند، اما شعله ور نمی شود و به محض اینکه منبع آتش حذف شود به صورت خود به خود آتش خاموش می­شود. تنها در محلی که در تماس مستقیم با آتش بوده است سوراخی ایجاد می شود که به راحتی قابل ترمیم است. جالب است بدانید که همین سوراخ هم در آتش سوزی های جدی از نظر ایمنی مفید است، چرا که دود و حرارت از آن خارج می شود و جلوی خفگی افراد زیر آن و یا فرو ریختن کل سازه در اثر حرارت بالا را می گیرد. توجه داشته باشید، نواحی از پارچه کششی که از منبع آتش فاصله داشته باشد به هیچ عنوان دچار حریق نمی شود. لازم به ذکر است، استانداردها و آیین نامه های ایمنی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی استفاده از سازه پارچه ای را تایید می کند.

بیشتر بخوانید :

مقاومت در برابر آتش سازه پارچه ای

مقاومت سازه پارچه ای در برابر برف و باد شدید چگونه است؟

 مهندسان شرکت ساینا تمامی سازه ها را با دقت و بر اساس اصول مهندسی طراحی می کنند. یکی از مهم ترین گام های این طراحی ارزیابی مقاومت سازه در برابر برف و باد شدید می باشد. تمامی سازه های پارچه ای مطابق مقررات ملی ساختمان ایران بارگذاری می شوند و محاسبات مهندسی برای آنها انجام می گردد. بر اساس  آیین نامه های ساختمانی ایران و شرایط جوی کشور، سازه های چادری به نحوی طراحی می‌شوند که به راحتی در برابر بادهای شدید تا سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت و وزن برف تا ۱۰۰ کیلوگرم بر متر مربع مقاومت کنند.

بیشتر بخوانید :

طراحی سازه پارچه ای

آیا شما سازه های چادری خود را ضمانت می کنید؟

بله. پارچه های کششی به مدت ۱۰ سال توسط شرکت تولید کننده ضمانت می شوند. به علاوه دوخت چادر، بخش های مختلف سازه و عملکرد آن در شرایط جوی متفاوت با توجه به برند پارچه انتخاب شده تا حداکثر مدت ۵ سال، توسط شرکت ساینا گارانتی می گردد. پس از آن نیز مشتریان ما می توانند از خدمات پس از فروش شرکت استفاده نمایند. ضمنا در صورت درخواست کارفرما امکان ارائه ی  ضمانت نامه و بیمه نامه های متفاوت وجود دارد. 

آیا چادر سازه پارچه ای پاره می شود ؟

امکان پاره شدن پارچه کششی در شرایط عادی وجود ندارد ولی در صورت استفاده ناصحیح و یا برخورد شدید اجسام نوک تیز، نظیر چاقو، امکان آسیب دیدن پارچه وجود دارد. توصیه ی ما برای طراحان شهری که می خواهند از سایبان پارچه ای در محیط های عمومی استفاده کنند، انتخاب فرمهای یکسان می باشد. چرا که تیپ سازی به خودی خود هزینه تعمیرات را کاهش می دهد. به علاوه در مکان های عمومی و خلوت بهتر است ارتفاع کار به نحوی انتخاب شود که چادر به راحتی در دسترس افراد قرار نگیرد.

اگر چادر آسیب ببیند، چگونه تعمیر می شود؟

تعمیرات سازه پارچه ای بسته به نوع و میزان خرابی متفاوت می باشد. پارگی های کوچک در پارچه ی کششی، در محل و طی مدت چند ساعت تعمیر می شوند. در صورت بروز آتش سوزی، آسیب وسیع یا خرابی دوخت پارچه پیشنهاد می شود، بخش معیوب پارچه جدا شود و در کارگاه پارچه تعمیر و یا در صورت لزوم تعویض گردد.

آیا سازه چادری نیاز به شست و شو دارد؟

سطح بیرونی سازه پارچه ای با گذشت زمان آلوده می شود اما سطح پایینی آن که بیشتر دیده می شود به ندرت کثیف می شود. با این حال شست وشوی سازه چادری باعث می‌شود ظاهر زیبای اولیه ی خود را بهتر حفظ کند. بنابراین پیشنهاد می‌شود سالی یک بار نظافت انجام شود. روکش PVC پارچه کششی شست وشوی آن  را بسیار ساده کرده است. یکی از مزایای سازه پارچه ای این است که تنها با کمک آب کاملا تمیز می شود. البته برای تمیزی بهتر می توان از کف صابون و برس نرم نیز استفاده کرد.

بیشتر بخوانید :

نگهداری سازه پارچه ای

سایه و روشنایی زیر سازه چادری چگونه است؟

یکی از ویژگی‌های اصلی و مزایای کلیدی پارچه کششی به کار رفته در سازه چادری (پارچه ای) مقاومت در برابر نور خورشید و جذب بخش‌های مضر آن از جمله امواج فرابنفش و فروسرخ است. روکش PVC پارچه ها، نور طبیعی و دلچسب خورشید را عبور می‌دهد اما اشعه‌های مضر آن را فیلتر می‌کند.

نور عبوری از این پارچه ها روشنایی زیر آن را تامین می کند اما شدت تابش آزاردهنده ی آفتاب را کاهش می دهد. به علاوه این پارچه ها عایق حرارتی هستند و محدوده‌ی  زیر سازه چادری نسبت به  فضای بیرون اختلاف دما داشته، در تابستان خنک‌تر و در زمستان گرم تر است.

حداکثر دهانه قابل اجرا توسط سازه چادری چه قدر است؟

دهانه های تا ۱۲ متر به سادگی قابل اجراست. در صورت نیاز به اجرای دهانه های بزرگ تر مهندسین سازه ی ساینا با توجه به موقعیت و ویژگی های خاص پروژه، طرح های منحصر به فردی را ارائه می دهند که پاسخگوی نیاز کارفرما باشد. 

آیا امکان جابجایی سازه چادری وجود دارد؟

سازه پارچه ای، سازه ای ثابت محسوب می شود اما با توجه به طراحی خاص اتصالات (استفاده از پیچ و مهره)، می توان آن را پس از جدا سازی پارچه باز نمود و به مکانی دیگر انتقال داد. در صورتی که تصمیم به انتقال سازه پارچه ای دارید حتما برای باز کردن چادر و نصب مجدد آن از افراد متخصص کمک بگیرید تا آسیبی به پارچه وارد نشود.

سازه چادری با چه فرم هایی قابل ساخت است؟

فرم ها و شکل های سازه های پارچه ای بسیار متنوع اند. با استفاده از سازه های فولادی و پارچه های کششی می توان فرم هایی را آفرید که ساخت آنها با سایر مصالح ساختمانی تقریبا غیر ممکن است. بخش طراحی شرکت ساینا با بهره گیری از آخرین متدهای مهندسی، سازه پارچه ای را با توجه به شرایط پروژه و فرم دلخواه کارفرما طراحی می کند.

بیشتر بخوانید :

فرم های سازه چادری

آیا می توان از پارچه ی رنگی برای ساخت سازه چادری استفاده کرد؟

بله، پارچه ی کششی تنوع رنگی زیادی دارد. اما پیشنهاد ما استفاده از رنگ سفید می باشد. رنگ سفید علاوه بر قابلیت نورپردازی مناسب، نور خورشید را نسبت به پارچه های رنگی بهتر انعکاس می دهد. از نظر طراحی نیز با تمام فضاها هماهنگی دارد و دست معماران را باز می گذارد. 

آیا سازه چادری نیاز به فونداسیون (پی) دارد؟

بله، سازه های پارچه ای سازه هایی ثابت و پایدار هستند و تحت بارهای متفاوت، نظیر باد و برف، قرار می گیرند. بنابراین حتما نیازمند فونداسیون هستند. با این حال در صورتیکه  محل پروژه از نظر امکان اجرای فونداسیون محدودیت داشته باشد، مانند روف گاردن ها و تراس ها، بخش مهندسی با استفاده از دیوارهای موجود و فرم های خاص ابعاد فونداسیون را به حداقل می رساند. در حالت کلی برای تمامی پروژه ها نقشه ی اجرایی فونداسیون توسط بخش فنی تهیه می گردد.

مدت زمان ساخت سازه چادری چقدر است؟

هر پروژه ویژگی های خاص خود را دارد. بر این اساس برای هر پروژه جدول زمانبندی متناسب با آن تهیه می شود. اما به طور کی می توان گفت، برای پروژه های زیر ۱۰۰ متر مربع زمان حداکثری ۲۱ روز کاری خواهد بود. زمان نصب در محل نیز حداکثر ۲ تا ۳ روز کاری طول می کشد. 

آیا امکان نورپردازی این سازه ها در شب وجود داد؟

یکی از ویژگی های منحصر به فرد سازه های چادری خاصیت پخش نور بر روی پارچه کششی آن می باشد که قابلیت نورپردازی آنها را بسیار افزایش می دهد. استفاده از پروژکتورهای led رنگی برای ایجاد زیبایی خیره کننده در شب و نورپردازی یکی از دلایل گسترش استفاده از این سازه ها می باشد. شرکت ساینا در صورت درخواست کارفرما در کنار طراحی و اجرای سازه پارچه ای، پکیج کاملی از خدمات نورپردازی ارائه می دهد. نورپردازی متنوع پارچه کششی آن را به گزینه مطلوب برای طراحان غرفه های نمایشگاهی تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید :

نورپردازی سازه پارچه ای

آیا سازه پارچه ای دوستدار محیط زیست می باشد ؟

پارچه های کششی به همراه اسکلت فلزی آن  ۱۰۰ % قابلیت بازیافت دارند و با توجه به طول عمر بسیار بالایی که دارند درصد انرژی صرف شده جهت ساخت آنها بسیار بهینه می باشد. در مورد سایبان های کششی طبق تحقیقات صورت گرفته هزینه سیستم های سرمایشی برای زیر سقف کششی حداقل ۴۰% کاهش پیدا می کند که در کنار کاهش سایر هزینه ها منجر به مصرف کمتر انرژی های فسیلی و حفظ محیط زیست می شوند.

آیا از تمامی شهرهای کشور سفارش کار می پذیرید؟

بله ، شرکت ساینا تا به امروز علاوه بر کلان شهر تهران، پروژه های بسیاری را در شهرستان های دیگر به انجام رسانده است و محدودیتی از نظر اجرا در سایر شهرها و استان های کشور و حتی خارج از کشور ندارد. چرا که سازه بصورت پیش ساخته در کارگاه ساینا ساخته می شود و به راحتی به محل مورد نظر حمل شده و در آنجا نصب می گردد. 

هزینه ساخت سازه پارچه ای در مقایسه با سایر سقف ها چگونه است؟

رقبای سازه پارچه ای شامل سقف های شیشه ای، آلاچیق های چوبی و سقف های پلی کربنات می باشند. برای مقایسه مناسب‌تر علاوه بر هزینه باید به پارامترهای دیگر مانند کارایی، تنوع در فرم ، ظاهر و همچنین طول عمر دقت شود. سازه پارچه ای از نظر تنوع در فرم و شکل ظاهری نسبت به تمام موارد گفته شده برتری دارد. از نظر هزینه، سازه ی پارچه ای نسبت به سقف های چوبی و شیشه ای بسیار ارزان تر است و اجرای آن بسیار سریع تر می باشد. سازه های پلی کربنات هزینه ی کمتری نسبت به سایر موارد دارند اما طول عمر مفید آنها بسیار کوتاه تر می باشد.

چرا قیمت شرکت های همکار متفاوت است؟

شرکت های متفاوت سیاست گذاری های متفاوتی را دنبال می کنند. پر واضح است شرکت هایی که به دنبال ساخت سازه های فاخر و با کیفیت هستند برای انجام کار وقت و هزینه ی بیشتری صرف می کنند، از مواد با کیفیت تری استفاده میکنند و لذا قیمت بالاتری دارند. سیاست ما در ساینا این است که از نظر تناسب قیمت و کیفیت بهترین باشیم.  به نحوی که بالاترین نسبت کیفیت به  هزینه را ارائه دهیم و ارزشمند ترن انتخاب برای مشتریانمان باشیم.

لازم به ذکر است، شرکت هایی که پیشنهادهایی با قیمت پایین می دهند یا در طول اجرای پروژه با اضافه کردن قیمت و هزینه تراشی برای ارائه خدمات عرف مهندسی اختلاف قیمت اولیه خود را جبران می کنند و یا با کاهش وزن سازه ، استفاده از متریال های ارزان، جنس پارچه بی کیفیت و دوخت ارزان دستی ، هزینه های خود را کاهش می دهند. این کاهش کیفیت در متریال مصرفی باعث می شود اسکلت سازه ضعیف شود و در برابر برف سنگین و باد شدید مقاومت نکند. همچنین به دلیل کیفیت پایین جنس پارچه این سایبان ها آسیب پذیری انها بسیار بالا خواهد رفت و در ادامه هزینه ی تعمیرات بالایی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید :

قیمت و هزینه سازه پارچه ای چگونه تعیین می شود ؟