سایبان غرفه نمایشگاهی

غرفه نمایشگاهی با سازه کششی
غرفه نمایشگاهی با سازه کششی

استفاده از سازه چادری به عنوان غرفه و سایبان در فضای باز در کشورهای عربی به دلیل شدت آفتاب بسیار متداول است. ظاهری مدرن و متفاوت، امکان اجرای فرم های متنوع ، قابلیت چاپ لوگو و رنگ بندی متفاوت چادر کششی کاربرد سازه کششی را بسیار متداول کرده است.

در مواقعی که از سازه های پارچه ای با هدف ایجاد سایبان غرفه نمایشگاهی استفاده شود، به دلیل حذف بار باد ، برف و باران، و همچنین سبکی پارچه های استفاده شده سازه های فلزی بارهای وارده بسیار کمتر خواهند شد و سازه کششی بسیار سبک و بدون پی اجرا خواهند شد. عدم نیاز به پی موجب می شود تا غرفه نمایشگاهی امکان نصب سریع داشته باشد و همچنین قابلیت جابجایی و نصب دوباره در نمایشگاه دیگر وجود داشته باشد. قابلیت اجرا در ابعاد کوچک تا بسیار بزرگ، نصب بسیار سریع و امکان جابجا کردن غرفه باعث شده استفاده از سازه چادری گزینه ای مناسب برای کارفرمایان و طراحان باشد.

مزایای استفاده از سازه چادری در فضاهای مسقف

استفاده از سازه های کششی  در نمایشگاه ها و فضاهای مسقف به دلیل فرم های متنوع و مدرن این سازه ها بسیار متداول است. امکان ایجاد فرم های پیچیده معماری، سرعت اجرای بالا، قابلیت نصب بسیار ساده و سبکی سازه نهایی باعث شده است که استفاده از این المان ها به عنوان غرفه نمایشگاهی مورد توجه کارفرمایان قرار بگیرد.

امکان نور پردازی و قابلیت جابجایی بالای سازه کششی از جمله مزیت هایی است که استفاده از این سازه ها را در استیج ها و نمایشگاه ها بسیار متداول کرده است. فرم های قابل استفاده در غرفه های فضای بسته و استیج ها به دلیل محدود شدن بارهای وارده به سازه بسیار متفاوت می باشد بطوری که قابلیت اجرای انواع فرم های پیچیده معماری از طریق سازه پارچه ای وجود خواهد داشت. فرم های استاندارد پیشنهادی برای دکوراسیون داخلی شامل فرم شید، فالکون و اینورس می باشد. اگرچه سایر فرم های سازه چادری نیز قابل طراحی و اجرا هستند.

نورپردازی سایبان غرفه نمایشگاهی

ترکیب نورپردازی مختلف در غرفه نمایشگاه
ترکیب نورپردازی مختلف در غرفه نمایشگاه

نورپردازی در غرفه های نمایشگاهی امری بسیار مهم در جلب توجه بازدیدکنندگان از نمایشگاه می باشد. امروزه به جای استفاده از سازه های چوبی در ساخت غرفه های نمایشگاهی که فرم پذیری بسیار کمی دارند و استفاده از رنگ و نور مستقیم بر روی آنها ، از فرم های متنوع سازه کششی و پارچه استفاده می گردد.

بدلیل قابلیت پخش نور در پارچه سازه چادری ، نورپردازی در پروژه های اجرا شده در زیبایی و جلب توجه آنها بسیار موثر می باشد. پارچه استفاده شده برای سازه غرفه نمایشگاهی قابلیت عبور نور و انقال نور در سطح خود را داراست. این ویژگی باعث شده تا هر دو مدل نورپردازی از پشت Back lighting  و نورپردازی از جلو Front lighting بر روی آنها قابل اجرا را  باشند و محدودیتی از این نظر نداشته باشیم. با نورپردازی مستقیم ، قوس ها و بیرون زدگی های سازه بیشتر به چشم آمده و سازه عظیم و مستحکم به نظر می رسد.

سفید بودن رنگ پارچه این امکان را به طراحان غرفه می دهد تا بتوانند با استفاده از LED های با قابلیت تغییر رنگ بر روی پارچه سفید اقدام به نورپردازی نمایند و بسته به نیاز محیط و در جهت جلب توجه و یا زیبایی رنگ کلی غرفه را بتوانند در هر لحظه عوض کنند.

فرم خیمه

سازه چادری در نمایشگاه گاز
سازه چادری در نمایشگاه گاز

فرم خیمه به علت جذب به مرکز و کشیدگی میانه آن و ارتفاع بلند در وسط از نظر بصری کمک بسیار زیادی به بزرگ نشان دادن فضا و کشش مراجعین به داخل مجموعه می‌کند. عدم وجود ستون در میانه آن و کشش سازه با استفاده از کابل از طرفین فضای بیشتری را برای استفاده در زیر خیمه فراهم می نماید که در غرفه سازی مهم می باشد. فرم خیمه از دیرباز برای سایبان نمایشگاه مورد استفاده قرار می گرفته است و یکی از شناخته ترین فرم های سازه پارچه ای تحت عنوان خیمه سیرک می باشد.

علاوه بر فرم خیمه ، فرم شید نیز در سایبان نمایشگاهی استفاده می شود که یک نمونه بسیار زیبای آن در نمایشگاه صنعت گاز قطر استفاده شده است که هم لوگوی شرکت بر روی آن چاپ شده و هم نورپردازی بسیار زیبا و خیره کننده ای دارد.

چرا اغلب رنگ پارچه کششی سفید است ؟

رنگ سفید برای سایبان های پارچه ای به رنگی متداول بدل گشته است ، انتخاب رنگ سفید برای سازه دلایل مختلفی دارد که شامل دو بخش مزایای پارچه سفید و محدودیت های پارچه رنگی می شوند.

آلاچیق پارچه ای سفید با فرم هگزا
آلاچیق پارچه ای سفید با فرم هگزا

رنگ سفید کمترین میزان جذب نور خورشید و بالاترین میزان در بازتابش گرما از سطح خود دارد، برای سایبان چادری که اغلب در فضای باز استفاده می شوند و بخصوص غرفه نمایشگاهی که مراجعین زیادی دارد ، خنک بودن آن اهمیت بسیار زیادی در کیفیت استفاده کارفرما از سازه کششی دارد. هر چه محیط زیر سقف سایه بان چادری غرفه نمایشگاهی خنک تر و مطبوع تر باشد حس رضایت مندی در مخاطبین بالاتر خواهد بود.

مزیت دیگر رنگ سفید نسبت به پارچه کششی رنگی عایق گرمایی بودن آن است همانطور که در تابستان اجازه عبور گرما از روی خود به زیر سازه را نمی دهد در فصل سرما هم مانع از انتقال سرما به زیر سایه می شود و به عنوان یک عایق گرمایی مانع از هدر رفت گرمای تولیدی می گردد و محدوده زیر سقف کششی غرفه نمایشگاهی را در زمستان گرم نگه می دارد.

 

پارچه ی کششی سفید یا رنگی؟

دیگر مزیت رنگ سفید امکان نورپردازی است ، این پارچه ها همانند یک پرده سینمایی قابلیت نمایش پخش تصویر بر روی خود را دارند که برای تبلیغات بسیار مفید و کاربردی خواهند بود. همچنین نسبت پارچه‌ی سفید قابلیت پخش نور  دارد که در بخش نورپردازی به تفصیل توضیح داده شده است. پارچه های رنگی به علت افزودنی هایی که به آن اضافه می شود خواص خود را در پخش رنگ از دست خواهند داد.

رنگ سفید برای پارچه های PVDF یک رنگ استاندارد می باشد. رنگ بندی در پارچه کششی بسیار محدود می باشد زیرا مشتری کمتری دارند. در صورت درخواست رنگ خاص باید در کارخانه پارچه طراحی، رنگ آمیزی و تولید گردد. به علت خواص شیمیایی رنگ دانه های اضافه شده به پوشش فوقانی لایه پارچه در مرحله جوش باید از رنگ روی آن محافظت گردد. به این دو دلیل هزینه کار با پارچه افزایش می یابد. تعمیرات پارچه رنگی نیز دشوار می باشد و محل اتصال پارچه ها باید دستی باز و تعمیر شوند و امکان استفاده از دستگاه وجود ندارد.

پارچه کششی در غرفه نمایشگاه
پارچه کششی در غرفه نمایشگاه

مزایای استفاده از سایبان غرفه نمایشگاهی :

  • طراحی فرم های متفاوت معماری و متناسب با محیط
  • امکان نور پردازی متنوع
  • محافظت در برابر اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید
  • قابلیت تمیز کردن پارچه
  • تنوع رنگ بندی پارچه
  • امکان جابجایی راحت در صورت نیاز
  • امکان چاپ طرح و لوگو
  • امکان پخش تصویر پروژکتوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *