پارچه PVC

نمونه پارچه های کششی
نمونه پارچه های کششی

هنگامی که معماران و طراحان یک طرح معماری برای سازه چادری خلق می کنند. در بیشتر مواقع اطلاعات کافی در مورد پارچه PVC سازه کششی ندارند. شناخت انواع پارچه های سازه چادری کمک زیادی به معماران در طراحی سازه های کاربردی و زیبا خواهد کرد. در این مقاله به مرور کلی بر روی قیمت پارچه PVC موجود در دنیا پرداخته ایم. و مقاومت آنها در برابر بارهای کششی، عملکرد هر یک از آنها و طول عمر آنها بررسی می گردد.

پارچه سازه چادری شامل یک پارچه تثبیت شده مقاوم در مرکز و دو پوشش محافظتی از جنس های متفاوت و ترکیبی در هر طرف آن می باشد. پوشش های روی این پارچه ها با توجه به کاربری آنها متفاوت می باشد. برای طراحی در فضای داخلی و یا فضای باز می توان جنس این پارچه ها را متفاوت انتخاب کرد.

یک پارچه طراحی شده برای سازه پارچه ای مقاومت کششی ۱۰ تن در جهت تار و پود خود خواهد داشت. در طراحی های سازه کششی مقاومت کششی پارچه ها را در حدود ۶ تن در نظر می گیرند تا ضریب اطمینان کافی طراحی وجود داشته باشد و هیچ گونه مشکلی برای سازه اجرا شده در گذر زمان پیش نیاید. تنش کششی داخل چادر به دلیل پیش تنیدگی در حدود ۱۵۰-۳۵۰ کیلوگرم بر متر خواهد بود.

پارچه های سازه کششی در فضای باز

پارچه های قابل استفاده در فضای بیرونی  به چهار دسته کلی PVC) Poly Vinyl Chloride) با روکش پلی استر،  PTFE) Poly Tetra Fluro Ethlene) با روکش فیبر شیشه، HDPE و ETFE  تقسیم بندی می گردد که در ادامه هر یک از آنها به تفکیک بررسی شده است.

سایبان پارچه ای اجرا شده در زعفرانیه تهران پارچه PVC
سایبان پارچه ای اجرا شده در زعفرانیه تهران پارچه PVC

پلی استر با روکش PVC  

پوشش پی وی سی حاوی مواد افزودنی است که خواص بی نظیری به پارچه ها می بخشد، مقاومت در برابر  UV، ضد حریق بودن، قابلیت رنگ آمیزی و مقاومت در برابر تولید و رشد قارچ ها از جمله این خواص هستند.

در صورت افزودن PVDF (پلیمر فلوئوردار) که به صورت یک لاک به روی لایه PVC اضافه می گردد قابلیت تمیز شدن سریع و آسان را به چادرهای پلی استراضافه می کند. طول عمر این پارچه ها در حدود ۲۰ سال برای شرایط آب و هوایی بد تخمین زده می شود.  لازم به ذکر است که بعد از گذشت ۲۰ سال پارچه همچنان از لحاظ سازه ای قابلیت باربری را خواهد داشت اما ظاهر کدر و فرسوده ی آن بعد از گذشت ۲۰ سال عمر مفید چادر را به پایان می رساند. برخی از چادرهای اروپایی از تکنولوژی پیش تنیدگی در زمان ساخت چادر استفاده کرده اند. این تکنولوژی مقاومت کششی در راستای تار و پود را افزایش خواهد داد.

ویژگی پارچه PVC

از ویژگی های پارچه پلی استر با روکش PVC می توان به سبک بودن، انعطاف پذیری بالا و مقاومت بالا پارچه در برابر کشش اشاره کرد که نشان دهنده پارچه مقاوم نسبت به پارچه های دیگر است.  پارچه ای که در سازه چادری PVC به کار می رود دارای تنوع رنگ بسیار بالایی است که می توان بر مبنای محوطه، رنگ پارچه را انتخاب نمود. از دیگر ویژگی های مهم این پارچه، قیمت پارچه PVC است که به نسب پارچه هایی با جنس PTFE و ETFE قیمتی پایین تر خواهند داشت.

قیمت پارچه PVC

استفاده از این جنس پارچه با توجه به شرایط آب و هوایی کشور ایران بسیار متداول تر است و پروژه های بسیاری با استفاده از این پارچه ها طراحی و اجرا شده اند. قیمت پارچه های PVC در مقایسه با سایر پارچه های متداول برای سازه چادری بسیار مقرون به صرفه است.

ایستگاه اتوبوس اجرا شده با پارچه ETFE
ایستگاه اتوبوس اجرا شده با پارچه ETFE

PTFE با روکش فیبر شیشه

پارچه های PTFE پارچه های شفافی هستند که قابلیت عبور نور از آن وجود دارد. خواص این پارچه به مرور زمان تغییر نمی کند و طول عمری در حدود ۱۵ سال دارد. این پارچه ها در حالت عادی رنگ چرم گاومیش دارند که در زیر تابش خورشید سفید می شوند.

این پارچه به علت عبور نور خورشید کاربردهای محدودی دارند، استفاده از آنها به عنوان سقف گلخانه ها، استفاده به عنوان دکور در فضاهای داخلی از دیگر کاربردهای این پارچه ها است. به علت هزینه بالا این پارچه ها در مقایسه با سایر پارچه ها، استفاده از آنها در ایران بسیار محدود بوده است. شرکت ساینا آمادگی ارائه طرح های معماری دکواتیو با استفاده از پارچه های PTFE در صورت سفارش مشتری را داراست.

قیمت پارچه HDPE در مقایسه با قیمت پارچه PVC

پارچه با جنس HDPE یکی از پارچه های کششی است که در برابر حریق مقاومت بالایی دارد  این نوع پارچه نور های مضرر UV را از خود عبور نمی دهد و ضد آب خواهد بود به صورتی که آب باران و برف به داخل الیاف و محوطه که با این پارچه پوشیده شده است نفوذ نمی کند. عمر متوسط این نوع پارچه ها بین ۱۰-۸ سال است. پارچه با جنس HDPE  مناسب  آب و هوای گرم و خشک می باشد. قیمت این پارچه ها در مقایسه با قیمت پارچه PVC بسیار بالاست. کاربرد ایت پارچه ها با توجه به هزینه هایبالای آن محدود به مواردی است که عبور نور از اولویت بالایی برخوردار است.

پارچه با جنس ETFE

پارچه با جنس ETFE، دارای الیاف شیشه ای است از این رو این پارچه سبک خواهد بود  و برای ساخت سقف های با دهنه بسیار بزرگ، نمای سازی و دیوار شفاف استفاده می شود. و برای مکان هایی که نیاز به نور و جلوگیری از اشعه UV دارد مناسب خواهد بود.

ePTFE ETFE PVC PTFE جنس پارچه
۵۹ – ۷۹% ۵ – ۶۰% ۷۵ – ۷۸% ۷۲ – ۷۵% انعکاس
۲ – ۳% ۱ – ۲% ۱۳ – ۲۲% ۱۰ – ۱۲% جذب
۱۹ – ۳۸% ۲۰ – ۹۰% ۴ – ۱۰% ۱۰ – ۲۱% انتقال
۰٫۹۶ تک لایه : ۰٫۸۰ دولایه : ۱٫۹سه لایه : ۲٫۸ ۱٫۰ ۰٫۷۸ R-value
۵٫۹ تک لایه :  ۵٫۸دولایه :۳٫۰سه لایه : ۲٫۰ ۵٫۶ ۷٫۲ U-Value
۲۸ – ۴۴% تک لایه :  ۸۰%دولایه :۶۵%سه لایه : ۵۰% ۸ – ۱۴% ۱۴ – ۲۸% G-Value

ePTFE ETFE PVC PTFE مورد
بالا بالا متوسط بالا عمر
متوسط متوسط متوسط بالا دوام
متوسط متوسط متوسط بالا قابلیت سازه ای
بالا متوسط بالا متوسط انعطاف پذیری
دارد ندارد دارد دارد مقاومت آتش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *