تراس سبز یا تراس گاردن چیست؟

آیا می‌دانید نگاه کردن به رنگ سبز و فضای سبز از استرس‌های روزمره انسان کم می‌کند و او را در روبه‌رو شدن با مسائل مختلف زندگی پایدارتر می‌سازد؟ دیدن فضای سبز حتی امید به زندگی را در انسان‌ها بیشتر می‌کند. شوربختانه زندگی بسیاری از مردم شهرنشین ایران در چهاردیواری یک آپارتمان کوچک یا بزرگ محصور شده و افراد خانواده دسترسی به فضای سبز ندارند. اما خوشبختانه توانائی‌های انسان را نباید دستِ‌کم گرفت که می‌تواند فضایی نه‌چندان خوب را هم به مکانی دوست‌داشتنی و دل‌فریب تبدیل کند. به این ترتیب هر بالکن سرپوشیده یا سرباز در هر خانه ایرانی می‌تواند به یک تراس سبز یا تراس گاردن، یعنی فضایی برای آرامش تبدیل شود.

با تبدیل بالکن خانه به تراس گاردن، دستیابی به دو هدف بزرگ عملی می‌شود. نخستین هدف بهره بردن از فضایی سبز و دلنشین است که نگاه کردن یا حضور در آن زندگی افراد خانواده را زیباتر می‌کند. هدف بعدی شریک شدن این زیبایی با دیگران، و زیباترکردن نمای ساختمان از بیرون است. البته اگر شما ایده خاصی برای تبدیل بالکن خانه خود به مکانی دنج و آرامش‌بخش برای گذراندن ساعتی در کنار خانواده و دوستان خود ندارید، ما در شرکت سازه چادری ساینا آماده دادن مشاوره، و همکاری در ساخت تراس گاردن شما هستیم.

تراس گاردن یا تراس سبز چیست؟

تراس سبز یعنی تغییر بالکن خانه از محلی معمولی یا غیرقابل‌استفاده به محلی دلنشین، زیبا و باصفا که در آن از گل‌ها و گیاهان استفاده شده باشد. به‌عبارتی تبدیل محیطی نه‌چندان خوشایند به فضایی امن و آرام برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه.

طراحی تراس سبز

نخستین قدم برای ایجاد یک تراس گاردن طراحی آن است، و هر بالکنی نیاز به طراحی مناسب خود دارد. در طراحی تراس سبز باید به نکته‌های مختلفی مانند پوشش کف، دیوار و سقف توجه کرد. مبلمان مناسب و چیدمان تراس سبز نیز مسئلۀ مهمی در کامل کردن فضای دل‌چسب آن است.

برای تبدیل یک بالکن معمولی به فضایی که لایق نام تراس گاردن باشد، وسیله‌های مختلفی مورد نیاز است. هر کدام از این وسایل نقش مهم و پررنگی در دادن زیبایی و صفا به فضای تراس سبز شما دارد.

استفاده از پرگولا یا سایبان در بالکن

نخستین وسیلۀ ضروری برای طراحی بالکن‌های بدون سقف پرگولا یا سایبان است. پرگولا نوعی سایبان است که در طراحی تراس سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرگولا امکان نشستن در زمان برف‌وباران یا زمان تابش خورشید را در تراس سبز برای شما فراهم می‌کند. پرگولا در جنس و شکل‌های مختلف ساخته می‌شود و فضای تراس گاردن شما را دیدنی‌تر و دوست‌داشتنی‌تر می‌کند.

انواع پرگولا از جنس ترمووود، چوب، فلز و چوب پلاست ساخته می‌شود، و البته سایبان چوبی یکی از زیباترین سایبان‌ها برای تراس گاردن شما است. برای تزئین پرگولا می‌توان از حصیر، پیچک‌های رونده، پارچه و شیشه‌های رنگی استفاده کرد. توجه داشته باشید اگر برای بالکن یا حیاط خانه خود نیاز به پرگولا یا سایبان دارید، کارشناسان ما در شرکت سازه چادری ساینا بهترین آن را به شما پیشنهاد می‌دهند.

استفاده از آلاچیق

آلاچیق و پرگولا شباهت‌هایی به هم دارند، اما دوروبر آلاچیق پوشیده‌تر است. آلاچیق برای مناطق سردسیر مناسب‌تر از پرگولا است.

کف پوش مناسب

پارکت چوبی، چوب ترمود و حتی چمن مصنوعی می‌تواند به‌عنوان کف‌پوش در تراس گاردن شما استفاده شود.

وسایل کاربردی در تراس سبز

  1. نرده چوبی یکی از زیباترین عناصر کاربردی در تراس گاردن است.
  2. دیوار سبز یعنی پوشاندن دیوار تراس سبز از گل‌ها و گیاهان، و می‌تواند به‌صورت طبیعی یا مصنوعی اجرا شود.
  3. به‌کارگیری آب‌نما در تراس سبز و صدای ریزش آب یکی از لذت‌بخش‌ترین صداهای طبیعت را برای ما به ارمغان می‌اورد.
  4. مبلمان تراس سبز هم عامل مهمی در فضاسازی آن، و ایجاد حس آرامش و راحتی است.
  5. فلاور باکس‌ها گلدان‌هایی هستند که برای کارگذاشتن روی دیوار، نرده‌ها و کف تراس سبز طراحی شده‌اند. انواع مختلف فلاورباکس در اندازه‌ها، جنس‌ها و شکل‌های مختلف ساخته می‌شوند. در داخل این گلدان‌ها می‌توان انواع گیاهان سبز را با توجه به آب‌وهوای منطقه مورد نظر کاشت. یک نکته را در طراحی تراس گاردن فراموش نکنید و آن بهره بردن از گیاهان رونده و پیچک‌هاست.
  6. آتشدان یا منقل گرمابخش روزهای سرد تراس گاردن در سرمای زمستان است. بسیاری از تراس‌ها در سرمای زمستان تقریبا غیرقابل استفاده می‌شوند، اما طراحی آتشدان مناسبی برای آن می‌تواند خانواده را، حتی در یک روز سرد زمستانی، دور هم جمع کند تا در لذت نوشیدن یک چای یا قهوه با هم شریک شوند.
  7. مشعل تزئینی هم می‌تواند زینت‌بخش تراس سبز شما باشد و شب‌های شما و عزیزانتان را زیباتر کند. مشعل‌های تزئینی به‌طور معمول با گاز کار می‌کنند و می‌توان از زغال و چوب مصنوعی در ساخت آنها استفاده کرد.
  8. وجود باربیکیو در تراس گاردن شما هم می‌تواند فضای مناسبی برای ناهار و شام برایتان فراهم کند.
  9. نورپردازی تراس سبز یکی از مهم‌ترین عوامل زیباسازی تراس گاردن در شب است. نورپردازی حرفه‌ای که محیط دل‌چسب و خانوادگی شما را گرم‌تر می‌کند.

اهمیت ایجاد تراس گاردن

بالکن یا تراس قسمتی از خانه‌های ایرانی است که در بسیاری موارد مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد، و حتی گاهی با تبدیل بالکن به یک انباری بدمنظره، نمای ساختمان از بیرون هم خراب می‌شود. امروزه ایجاد محوطه سازی و فضاهای سبز بر کسی پوشیده نیست، بنابراین می‌توان هر بالکن کوچک و بزرگ، یا پشت‌بامی را تبدیل به مکانی زیبا و باصفا برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه کرد. شرکت سازه چادری ساینا آماده همکاری با شما در تبدیل بالکن خانه شما به تراس سبزی باصفا است.

به جرات می‌توان گفت وجود تراس سبز حتی ارزش مالی ساختمان یا آپارتمان شما را بالاتر می‌برد، و این نکته می‌تواند مورد توجه مهندسان و طراحان ساختمان نیز قرار گیرد. مهندسان ساختمان می‌توانند با تبدیل بالکن‌های ساختمان به تراس سبز خانه‌هایی زیباتر و موردپسندتر تحویل خانواده‌ها دهند. خانه‌هایی که کارنامه سازندگان آنها را هم درخشان‌تر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *