محوطه سازی چیست؟

امروزه با گسترش شهر ها و کمبود فضاهایی برای تفریح، نیاز بسیار شدیدی به یک مکان دنج و زیبا احساس می شود. مکانی که با گل ها و گیاهان تزیین شده و دارای طراوت خاصی باشد. محوطه سازی کاری است که برای ساختن همچین مکانی انجام می شود.

با آمدن اسم محوطه سازی شاید برای شما این سوال پیش بیاید که محوطه سازی چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که این لغت از واژه ی انگلیسی لنداسکیپ Landscaping گرفته شده است. محوطه سازی یک سری از اقدامات مختلف برای ساخت یک فضای سبز در محیط های مختلف، به خصوص محیط های شهری است. فضایی که ساخته می شود سرشار از زیبایی بوده و الهام بسیار زیادی از طبیعت می گیرد. زیرا المان هایی که در آن طبیعت را برای انسان تداعی می کنند، به وفور یافت می شود.

به همین علت در زمان های دور در دوران باستان از این امر به شدت استقبال می شد و پادشاهان، ملکه ها و افراد مهم دارای باغ های شخصی بود. این امر این نکته را می رساند که ساخت محوطه تنها مربوط به زمان مدرنیته و حال نیست بلکه در دوران قدیم نیز این کار وجود داشته است؛ هرچند که ساخت محوطه در چند سال اخیر رو به فزونی و گسترش گذاشته است. به خصوص در شهر های بزرگ که نیاز بسیار زیادی به گل ها و گیاهان دارند.

کاشت گیاهان و ساخت فضای سبز در پروژه های محوطه

گل ها و گیاهان متنوعی در این مکان ها کاشته می شود. در برخی از نمونه های آن درختان دارای جایگاه خاص خود می باشند. به طوری که محوطه مورد نظر مانند یک باغ به نظر می رسد. همچنین حوض و جوی آب نیز در برخی از این مکان ها تدارک دیده می شود تا افراد را هرچه بیشتر به طبیعت نزدیک کند. گل های مختلفی بر اساس نوع محوطه کاشته می شود.

به عنوان مثال در محوطه های بیابانی از گل ها و گیاهانی کمک گرفته می شود که نیاز زیادی به آبیاری ندارند و همواره سبز و زیبا هستند. توجه داشته باشید گیاهان بر اساس آب و هوای محوطه ای که قرار است ساخته شود، انتخاب می شوند. در یک مثال دیگر می توان گفت که در محوطه هایی که در مناطق استوایی ساخته می شوند، گیاهانی کاشته می شود که با این آب و هوا سازگاری زیادی داشته باشد. بنابراین امر کاشت گیاهان و ساخت فضای سبز در پروژه های محوطه بسیار مهم و تخصصی است.

محوطه سازی چیست؟
محوطه سازی چیست؟

المان‌های محوطه سازی

المان های آبی یا فواره و آب‌نما

همانطور که می دانید آب یکی از عناصر اصلی بوده و نزدیکی بسیاری با جسم و روح انسان ها دارد. به دلیل زیبایی بسیار زیاد حوض و جوی آب به وفور از این گزینه در فضا های سبز استفاده می شود. وجود فواره های آب گواه همین موضوع است. صدای آب و لطافت زلالی آن نقش بسیار زیادی در افزایش آرامش افراد دارد. گوش دادن به صدای آب به تسکین اعصاب کمک می کند. اگر شما هم قصد اجرای لنداسکیپ دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که از نصب المان های آبی غافل نشوید.

باربیکیو

از دیگر وسایلی که در ساخت این نمونه از محوطه ها استفاده می شود، باربیکیو است. انسان وقتی قدم به طبیعت می گذارد ناخود آگاه می خواهد که غذای خود را در همچین مکان با صفا و زیبایی سرو کند، به همین دلیل نصب باربیکیو یک نکته ی بسیار مهم در این زمینه است.

آلاچیق

از دیگر چیز هایی که در محوطه هایی که ساخته می شوند، نصب می شود، آلاچیق است. البته ابتدا باید در نظر داشت که محوطه سازی در کجا اجرا می شود. به عنوان مثال اگر برای بام اجرا می شود به آلاچیق های خاصی نیاز است. زیرا بام ساختمان دارای شرایط خاصی است. اگر برای اطراف ساختمان و یا حیاط آلاچیق مد نظر است، با دست باز می توان نمونه های مختلف را انتخاب کرد. فراموش نشود که در برخی از محوطه ها امکان نصب آلاچیق نیست. به خصوص در بام سازه ها. پس اگر می خواهید که به صورت حتمی، آلاچیق در پروژه ی شما نصب شود، باید این نکته را در همان ابتدای امر با کارشناسان در میان بگذارید تا در آینده دچار مشکل و صرف هزینه های اضافی نشوید.

طراحی محوطه
محوطه سازی
مبلمان فضای باز

قرار دادن مبلمان در محوطه ی مورد نظر از مباحث بسیار مهم در این زمینه است. مبلمان هایی وجود دارند که مخصوص فضا های باز و سبز ساخته شده اند و به دلیل کاربرد خاص خود توسط افراد زیادی انتخاب می شوند. باید توجه داشت که این نمونه از مبل ها دارای انواع مختلفی هستند. و ممکن است برخی از آن ها مناسب یک دسته از محوطه ها باشند و برای دسته ای دیگر مناسب نباشند. قیمت این مبلمان ها با هم متفاوت است و بسته به نوع کاربری و جنس و کمپانی متغیر می باشد.

این مبلمان ها معمولا از جنس چوب و یا پلاستیک اند تا در صورت وجود رطوبت و باران آسیب جدی نبینند و سریع خشک شوند. چوب پلاست محصولی است از چوب ساخته می شود و کارایی بسیار زیادی در این نمونه از پروژه ها دارد. مبلمان های سنگی نیز این روز ها جای خود را در میان افراد باز کرده اند و به دلیل زیبایی منحصر به فرد خود طرفداران خیلی زیادی داند. مبلمان های سنگی بسیار چشم نواز و شیک هستند و برای محوطه های خاص و مهم از آن ها بهره گرفته می شود.

وسایل بازی و تفریح

وسایل بازی و تفریح یکی دیگر از المان های پر کاربرد در ساخت محوطه است. بسیاری از افراد وسایل بازی متنوعی را برای کودکان سفارش می دهند تا کودکان بتوانند در فضای پاک و تمیز محوطه بازی کنند. معمولا قرار دادن تاب هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان امکان پذیر است. بسیاری از محوطه ها حداقل یک تاب را در خود جای داده اند. در برخی از محوطه ها میز بیلیارد نیز وجود دارد و افراد بزرگسال به راحتی می توانند به این بازی هیجان انگیز بپردازند.

استخر

دوباره بر می گردیم به قسمت آب. استخر از مهمترین چیزهایی است که در محوطه های لوکس قرار داده می شود. انواع مختلفی از استخر ها در محوطه ها قابل ساخت اند و هر کسی می تواند بر اساس سلیقه ی خود آن را سفارش دهد. اگر با استخر در فضای باز مشکل دارید می توانید به راحتی برای آن یک سایبان سفارش دهید. در ادامه به این موضوع بیشتر اشاره خواهد شد.

ساخت محوطه

محوطه سازی باغ

با گسترش و بزرگ شدن شهر ها و کم شدن مناظر سبز، به مرور زمان نیاز مبرمی به فضا های سبز و باغ ها ایجاد شد. انسان شهری به دلیل حجم وسیع آلودگی ها و تلنبار شدن خستگی های ناشی از شهرنشینی بسیار دل مرده شده بود. نبود فضا های طبیعی مناسب تفریح باعث شد تا محوطه سازی به شکل بسیار جدید تری پا بگیرد. یکی از مهم ترین محوطه ها محوطه سازی باغ بود.

هرچند که این امر در سال های بسیار دور نیز سابقه داشت. اما استفاده از این ایده در این حجم وسیع و همگانی در کشور های دنیا بی سابقه بود. مدرنیته در اقصی نقاط دنیا رسوخ کرده و کمتر شهر بزرگی در دنیا مانده که از گزند آلودگی ها و افزایش بی رویه ی جمعیت در امان مانده باشد. پس ساخت محوطه هایی که به شکل باغ بودند بسیار رواج پیدا کرد و انسان مدرن بسیار به آن توجه نشان دارد. انگار که روزنه ی نوری در میان آلودگی های شهری روشن شده باشد.

محوطه سازی باغ
محوطه سازی باغ

انواع سبک در محوطه سازی

با گسترش این نمونه از محوطه ها، روز به روز ایده های جدید تری برای ساخت آن ها از جانب متخصصان این امر، ارائه شد. پس مدل های متنوعی از آن در دنیا موجود شد که هرکسی بر اساس سلیقه و ذوق خود می تواند از آن ها بهره بگیرد. گاهی این سبک ها با هم ادغام می شوند و یک محوطه خارق العاده را رقم می زنند.

بسیاری از افراد هستند که محوطه های مدرن را ترجیح می دهند. در مقابل آن نیز کسانی وجود دارند که به سمت محوطه هایی که به صورت سنتی طراحی شده اند، گرایش دارند. گروه سومی هم وجود دارد که ترکیب این دو سبک را بیشتر می پسندند. البته باید بدانید که هر کدام از این سبک ها دارای زیر مجموعه های خاص خود هستند و آنچنان تعدادشان زیاد است که ممکن است فرد در انتخاب یک نمونه دچار مشکل شود.

شاید برایتان جالب باشد که یک محوطه وجود دارد که به سبک ایرانی طراحی می شود. این سبک از المان هایی کمک می گیرد که در معماری سنتی ایرانی دارای جایگاه شناخته شده ای هستند. همانطور که می دانید در سبک ایرانی از رنگ های بسیار زیبایی کمک گرفته می شود و می تواند یک انتخاب خوب در فضا های شهری بی روح باشد.

عوامل تاثیر گذار در محوطه سازی باغ

باید دانست که برای ساخت محوطه های باغ باید به یک تیم متخصص و حرفه ای مراجعه نمود تا بهترین تصمیمات در این زمینه اتخاذ شود. همچنین کار ها مرحله به مرحله و با دقت هر چه تمام تر پیش برود. به عنوان مثال باید در ابتدا اندازه ی فضا را به دست آورد. فضای مورد نظر به وسیله ی کارشناسان به دقت به دست می آید. با توجه به میزان فضا است که سایز المان ها و سایر چیز ها مشخص می شود. از دیگر نکاتی که حتما در ساخت پروژه باید در نظر داشت آب و هوای منطقه ای است که قرار است محوطه سازی در آن انجام بگیرد.

جنس خاک، نور خورشید و سایر نکات جغرافیایی نیز بسیار مهم هستند. چرا که هر کدام از آن ها در روند ساخت بسیار تاثیر گذار هستند. میزان بارش باران، شدت نور خورشید و دمای هوا از نکات بسیار مهمی هستند که در انتخاب نوع گیاهان برای کاشت در محوطه تاثیر مستقیمی دارند.

باید بدانید که محوطه سازی باغ تنها برای ساختمان های مسکونی نیست. این امر برای ساختمان های تجاری و همچنین رستوران ها به کار گرفته می شود. در نقاط مختلف دنیا می توان رستوران هایی را مشاهده کرد که با باغ های شگفت انگیزی مزین شده اند. وجود محوطه ی باغ در این رستوران ها یکی از دلایل افزایش مشتریان است. زیرا بسیاری از افراد علاقه دارند که غذای خود را در یک مکان سبز و آرام میل نمایند. پس اگر شما نیز دارای یک کسب و کار این چنینی هستید می توانید از محوطه ی باغ کمک بسیار زیادی بگیرید.

تنها کافی است که از افراد خبره در این زمینه کمک بخواهید. افراد تحصیلکرده زیادی هستند که در زمینه ساخت فضای سبز تحصیل کرده اند. و در کارنامه ی کاری خود انواع مختلف پروژه ها دارند. استفاده از کسانی که در این زمینه دارای تخصص کافی هستند. باعث می شود که خروجی پروژه یک باغ زیبا و سرسبز باشد. همچنین متخصصان نحوه نگهداری این فضا ها را با افراد در میان می گذارند. پس دیگر نگرانی ای برای بعد از تحویل گرفتن پروژه از این نظر وجود نخواهد داشت.

نمونه ای از محوطه سازی باغ

محوطه سازی ویلا

همانطور که گفته شد محوطه سازی دارای طرفداران بسیار زیادی است. ام باید بدانید که دارای انواع مختلفی است. یک نمونه ی بسیار مهم که این روز ها سفارش های بسیار زیادی دارد، محوطه سازی ویلا است. این نمونه از ساخت محوطه هم بلافاصله پس از ساخت سازه امکان پذیر است و هم وقتی که سالها از ساخت یک ساختمان گذشته است. پس کسانی که دارای ویلا و یا ساختمان های قدیمی هستند نیز می توانند از این امکان بهره مند شود.

ویلا ها ساختمان هایی هستند که عموما در مناطق خوش آب و هوا ساخته می شوند و اکثر افراد ترجیح می دهند که تعطیلات خود را در همچین فضا هایی بگذرانند. پس به دلیل تفریحی بودن این مکان ها هم از فضای داخل آن ها استفاده می شود و هم از فضای خارجی. در زمان هایی که هوا به شدت خوب بوده و امکان سپری کردن وقت در هوای آزاد وجود داشته باشد، اکثر افراد ترجیح می دهند که وقت خود را در فضای خارجی ویلا بگذرانند. به خصوص در شب های شگفت انگیز تابستان.

پس باید دانست که ساخت فضای خارجی ویلا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و توسط کارشناسان این حوزه طراحی و ساخته می شود. در ساخت محوطه ی ویلا باید به نکته های بسیار ظریفی دقت شده تا نتیجه آن طور که باید حاصل شود. به همین دلیل است که اکثر افرادی که در این زمینه حساس هستند، ترجیح می دهند که ساخت محوطه ی ویلای خود را به دست افرادی بسپارند که در این زمینه ماهر بوده و به صورت حرفه ای کار می کنند.

فضایی که طراحی می شود باید از هر نظر خوب بوده و افراد حاضر در آن کاملا احساس راحتی کنند. به همین دلیل باید از وسایل با کیفیت و قابل قبول در ساخت محوطه استفاده کرد. هر چه قدر فضا بزرگتر باشد، طراحی پیچیده تر می شود. اما این به معنی ساده بودن طراحی های در مقیاس کوچک نیست. چرا که در معماری هایی که وسعت آن ها کم است باید از جزئیات بیشتری استفاده کرد تا فضا هر چه بیشتر به چشم بیاید.

تاثیر محوطه سازی در قیمت ساختمان

یک نکته بسیار حائز اهمیت، تاثیر محوطه سازی در بالا رفتن قیمت ساختمان است. مسلما هر چه قدر که برای ساخت محوطه وقت و هزینه صرف شود، قیمت سازه نیز متقابلا بالا می رود. بزرگتر بودن فضا به معنی صرف هزینه های بیشتر نیست. ممکن است که شخصی دارای یک فضای بزرگ باشد اما بخواهد که فضای او به صورت ساده طراحی و ساخته شود و از برخی آیتم ها چشم پوشی نماید. در مقابل ممکن است که شخصی بخواهد که محوطه کوچک خود را به صورت اختصاصی بسازد و از المان های مختلف در ساخت آن کمک بگیرد.

همه این ها بستگی به نظر فرد دارد. باید گفت که طراح بر اساس ظرفیت های آن فضا پیشنهاد هایی ارائه می دهد که در صورت قبول آن ها می توان یک محوطه ی خیلی شیک و با کلاس داشت. محوطه ای که می توان انواع و اقسام مهمانی ها و جشن ها را در آن برگزار کرده و یا محلی باشد برای استراحت و ریلکس کردن.

ساخت محوطه ویلا
ساخت محوطه ویلا

اهمیت محوطه سازی ویلا و ایجاد فضای سبز

یک نکته درباره کوچکی و بزرگی فضای ساخت محوطه برای ویلا این این که هر چه قدر که فضا بزرگتر باشد، محدودیت کمتری برای کاشت انواع گیاهان وجود دارد. در برخی از فضا های کوچک، متاسفانه نمی توان برخی از درختان و یا گیاهان را کاشت. نکته ای دیگری که در این بحث بسیار مهم است، تناسب بین ساختمان ویلا و محوطه ای است که قرار است ساخته شود. قبل از اینکه متراژ زمین محوطه مشخص و کنار گذاشته شود. بهتر است که با مهندسان و کارشناسان ساخت محوطه مشورت کرد و از آن درباره محوطه ای که بیشتر مناسب است مشورت شود. با این کار می توان اطمینان حاصل کرد که ساختمان و محوطه بیشترین تناسب فضایی را با هم دارند و بعد ها قرار نیست که مشکلی در این زمینه پیش بیاید.

امروزه ساخت محوطه ویلا به اندازه ی خود ساختمان آن اهمیت پیدا کرده است. چرا که توجه به فضای سبز در سال های اخیر بسیار بیشتر از قبل شده است. شما می توانید این اهمیت را در تعداد بسیار بالای سازه هایی ببینید که از فضای سبز و محوطه سازی در آن ها استفاده شده است. این سازه ها با داشتن محوطه می توانند فراگیر شدن ساخت محوطه را در سراسر دنیا ثابت کنند. به خصوص در میان سازه های مختلف می توان ویلا هایی را مشاهده نمود که دارای محوطه های بسیار کمیابی هستند. به این معنی که این محوطه ها به صورت اختصاصی ساخته شده اند و در جا های دیگر به ندرت دیده می شوند و یا اصلا نمونه از آن در هیچ کجای دنیا دیده نمی شوند.

طراحی محوطه ویلا

همانطور که گفته شد محوطه سازی به یکی از مهمترین بخش های ساخت و ساز تبدیل شده است. به همین دلیل اهمیت ویژه ای به طراحی محوطه ویلا داده می شود. این طراحی ها توسط کارشناسان و افرادی که در این حرفه به صورت تخصصی کار می کنند، انجام می شود. در این طراحی ها باید به نکات بسیار مهمی توجه شود که در ادامه به چند نکته ی مهم اشاره می کنیم.

نمونه ای از محوطه سازی ویلا

نکات کاربردی در طراحی و اجرای لنداسکیپ

 • توجه به اندازه ی فضا نکته ی بسیار مهمی است. چرا که می تواند بر روی بسیاری از مراحل تاثیر مستقیم بگذارد. فضایی که وسعت بیشتری داشته باشد، مسلما می تواند آیتم های بیشتری را در خود جای دهد.
 • توجه به نوع خاک در محوطه سازی بسیار مهم است. زیرا این نوع خاک است که تعیین می کند که چه گیاهی باید پرورش داده شود. اما در کنار نوع خاک، باید به آب و هوای منطقه نیز توجه شایانی داشت. تطابق این دو در کنار هم می تواند به رشد و نموی گیاهان کمک بسیار زیادی بکند.
 • انتخاب گل ها و گیاهانی که مناسب آب و هوای آن منطقه هستند. به عنوان مثال نمی توان گیاهان استوایی را در مناطق خشک و بیابانی کاشت. بعد دیگر این نکته این است که باید به نحوه ی کاشت گیاهان دقت شود. به عنوان مثال فاصله ی گیاهان از هم و یا اینکه چه نوع گیاهی در چه قسمتی باید قرار داده شود. همه ی این ها توسط طراح فضای سبز مورد توجه قرار می گیرد.
 • ورودی و سنگ فرش از چیز هایی هستند که برای زیبایی و نگهداری هر چه بهتر محوطه مورد توجه باید باشد. با توجه به سبک دیزاین محوطه نوع ورودی و سنگ فرش ها انتخاب می شود. انتخاب یک نمونه ی درست و مطابق با سبک طراحی کمک بسیار زیادی به افزایش زیبایی محوطه می کند.
 • توجه به نور پردازی خیلی مهم است. اهمیت این موضوع ورای تصور شماست. نور پردازی می تواند یک محوطه سازی ساده را به یک محوطه لاکچری ارتقا دهد. نور آنچنان در طراحی تاثیر دارد که بسیاری از افراد به ندرت از آن غافل می شوند. استفاده از تک رنگ و یا رنگ های ترکیبی در سراسر جهان رواج دارد. با استفاده از یک رنگ مناسب می تواند یک فضای شیک و بسیار با کلاس داشت. سیستم های نورپردازی خیلی خوب و پیشرفته ای به همین منظور طراحی و ساخته شده است و هر زمان که فرد بخواهد می تواند آن ها را با توجه به سلیقه ی خود تنظیم کند.
 • توجه به مبلمان از اساسی ترین کار هایی است که باید برای یک محوطه ی ویلایی مرغوب انجام داد. چرا که مبلمان از آن دسته وسایلی است که علاوه بر زیبا تر کردن محیط برای راحتی افراد ضروری است. انواع و اقسام مبلمان مخصوص در این زمینه وجود دارد. از میز ها و صندلی های ساده گرفته تا وسایلی که دارای طرح های عجیب و غریبی هستند. با توجه به آب و هوا و همچنین سبک طراحی محوطه، جنس و طرح مبلمان انتخاب می شود. همچنین توجه بسیار زیادی به رنگ مبلمان می شود تا با فضا همخوانی داشته باشد. تعداد صندلی ها و مبلمان نیز بستگی به کاربری فضای محوطه دارد. مطمئنا اگر قرار باشد که فضا مناسب مهمانی طراحی شود، وسایل بیشتری تدارک دیده می شود.
 • استفاده از استخر و آبنما ها از دیگر نکاتی است که طراحان بر روی آن مانور می دهند. زیرا طراحی استخر و آبنما در زیبایی محوطه تاثیر شگرفی دارد. برخی از طراحان در دیزاین خود از جوی آب بهره می گیرند که این گزینه می تواند فضای آرامبخش را برای افراد ایجاد کند و طبیعت را هر چه بیشتر برای ان ها تداعی نماید.
 • استفاده از وسایل تفریح مثل تاب و… نیز می تواند اسباب سرگرمی افراد را فراهم کند. همچنین می تواند انواع مختلف وسایل بازی را در نقاط مختلف محوطه قرار داد. وسایل بازی بچه ها برای افرادی که دارای فرزند هستند یک نکته ی ضروری است. زیرا کودکان نیز حق استفاده از محوطه را دارند و بازی در یک محوطه ی سبز می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی روحیه ی کودکان داشته باشد. از دیگر چیز هایی که می شود برای محوطه ی ویلایی طرح ریزی کرد می توان به انواع شومینه و یا آلاچیق اشاره کرد. باربیکیو نیز از جمله چیز هایی است که معمولا هر کسی ترجیح می دهد که در محوطه اش داشته باشد و هر زمان که خواست بساط کباب و… به راه باشد.

محوطه سازی فضای سبز

همانطور که می دانید با کاهش فضای سبز خصوصی در شهر های بزرگ، افرادی که در این شهر ها زندگی می کنند دوست دارند که یک فضای سبز خصوصی داشته باشند. البته این امر فقط برای شهر های بزرگ نیست. زیرا افرادی که در جاهای سرسبز زندگی می کنند نیز دوست دارند که در حیاط یا تراس و… خود فضای سبز به خصوصی داشته باشند. برای ساخت یک فضای سبز باید به صورت حرفه ای عمل کرد تا به هیچ عنوان بعدا مشکلی پیش نیاید.

برای محوطه سازی فضای سبز ابتدا باید مشخص کرد که ترجیح می دهیم که محوطه سازی در کجا انجام شود. به این معنی باید محوطه ای که برای ساخت فضای سبز انتخاب می شود باید جایی باشد که در معرض باد نباشد. همچنین جایی که در مقابل تابش نور شدید و مستقیم آفتاب است مکان خوبی برای استراحت نیست. در ادامه به ذکر نکات بیشتری می پردازیم.

محوطه سازی فضای سبز
محوطه سازی فضای سبز
نکات مهم در طراحی محوطه فضای سبز
 • برای ساخت فضای سبز باید به نوع خاک و میزان مقاومت زمین محوطه توجه داشت. زیرا برخی از فضا های سبز در تراس و یا بام خانه ها ساخته می شوند. بنابراین باید یک سری اقدامات برای جلوگیری از تخریب زمینی که قرار است فضای سبز در آن ساخته شود، انجام بگیرد. کف سازی یکی از کار هایی است که در این زمینه انجام می شود. لاشه چینی نیز از جمله اقداماتی است که باید انجام شود.
 • برخی از فضا های سبز نیاز به دیوار چینی دارند. بنابراین در ساخت محوطه فضای سبز باید به این نکته نیز توجه کافی داشت.
 • محوطه باید در جایی ساخته شود به آب دسترسی آسان داشته باشد. زیرا ساخت فضای سبز بدون آب کافی امکان پذیر نیست. بعد از داشتن دسترسی به آب کافی می توان به فکر سیستم های آبیاری بود. سیستم های آبیاری گیاهان باید متناسب با محیط باشند. سیستم های آبیاری هم می توانند به صورت دستی باشند و هم به صورت اتوماتیک. سیستم های اتوماتیک معمولا بسیار راحت ترند. اما برخی از افراد نیز وجود دارند که دوست دارند سیستم آبیاری به صورت دستی باشد و یا خودشان به آبیاری گل ها و گیاهانشان بپردازند.
فضای سبز
 • ساخت نما برای فضای سبز از دیگر چیز هایی است که باید بسیار به آن توجه شود. اگر این کار توسط دیزاینر های ماهر انجام بگیرد، در نهایت می توان یک فضای سبز زیبا و شیک داشت.
 • نور پردازی از دیگر چیز هایی است که در فضا های سبز و مدرن امروزی به وفور یافت می شود. چرا که افراد به تاثیر بسیار مهم نور در طراحی و ساخت محوطه فضای سبز پی برده اند. قرار دادن چراغ ها و سیستم های روشنایی مناسب کار بسیار صحیحی در ساخت فضای سبز است. بسیاری از افراد می خواهند که در طول شب از فضای سبز استفاده نمایند. پس بهتر است که از نورپردازی دقیقی در اینگونه فضا ها طراحی شود.
 • انتخاب نوع گیاه از مراحل حساس ساخت فضای سبز است. باید نوع گیاهان را مطابق با شرایط زمین و آب و هوای محوطه انتخاب کرد. همچنین باید توجه داشت که سفارش دهندگان چه نوع گیاهانی را ترجیح می دهند. برخی از افراد از این فرصت استفاده کرده و به کاشت دارو های گیاهی می پردازند. و گاهی به فروش آن ها اقدام می کنند. پرورش و فروش گیاهان تزئینی در فضای سبز نیز امکان پذیر است. در فضا های سبز بسته به نوع محوطه می توان درخت نیز کاشت. کاشت درخت در فضا های سبز می تواند منظره را تا حد زیادی ارتقا دهد و بر زیبایی آن بیافزاید. یک نکته ای که ممکن است برای برخی از افراد مهم باشد این است که گیاهانی برای کاشت انتخاب شوند که نیاز به مراقبت خیلی زیادی ندارند. یک چیز مهم دیگر تهیه کردن باکس های گل است. باکس ها و گلدان ها متنوع گل چیز هایی هستند که در زیبایی فضای سبز تاثیر شگفت انگیزی دارند.
 • استفاده از مبلمان و وسایلی که مناسب فضای سبز باشند می تواند یک فضای صمیمانه را رقم بزند. استفاده از مبلمان مرغوب می تواند کمک زیادی به زیبایی محوطه فضای سبز بکند. افرادی که به جای قدم زدن در فضای سبز عادت دارند که در یک جا بنشینند. و به اطراف نگاه کنند می توانند مبلمان های ویژه ی فضای سبز را سفارش دهند.
نمونه طراحی فضای سبز

سایبان در محوطه سازی

یکی از چیز هایی که در محوطه سازی دارای طرفداران زیادی است، سایبان است. سایبان در محوطه سازی به دلایل مختلفی محبوب است. سایبان وسیله ای است که به عنوان یک سقف دائمی و یا اغلب موقت استفاده شده و از متریال مختلف تهیه می شود. سایبان در محوطه های فضای سبز، گاردن روف ها، حیاط ها و… استفاده می شود. به عنوان مثال زمانی که هوا آلوده و یا بارانی است و افراد همچنان به استفاده از فضای باز علاقه دارند، می توان از سایبان استفاده کرد. همچنین به دلیل آلوده نشدن فضای محوطه می توان از سایبان استفاده نمود.

از جا هایی که امروزه از سایبان استفاده می کنند می توان به رستوران ها اشاره کرد. چرا که رستوران های امروزی به دلیل استقبال بسیار مردم، از فضای سبز در طراحی فضای خود بهره می گیرند. مردم ترجیح می دهند بعد از یک تایم خسته کننده کار و فضای شهری به یک جای خوش آب و هوا و با طراوت پناه ببرند، به همین دلیل مراجعه به رستورانی که دارای محیطی سبز و آرام است، می تواند یک انتخاب هوشمندانه باشد. گاهی پیش می آید که هوا خوب نیست. پس استفاده از سایبان بهترین کار است. با استفاده از سایبان می توان در فضای سبز اوقات خود را گذراند.

بسیاری دیگر از افراد هستند که برای در امان ماندن از آفتاب اقدام به سفارش سایبان می کنند. سایبان به خوبی می تواند از افراد و اشیا در مقابل نور خورشید جلوگیری به عمل بیاورد.

سایبان ها از مواد مختلفی ساخته می شوند و همچنین دارای اندازه ها و مدل های متفاوتی می باشند. این سایبان ها که مخصوص فضای باز طراحی شده اند، به هیچ عنوان اجازه ی عبور آب را از خود نمی دهند. همچنین در برابر پوسیدگی و نور خورشید بسیار مقاوم اند. برای اینکه بتوان یک سایبان خوب داشت، باید به طراحان ماهر در این زمینه مراجعه کرد تا بهترین طراحی ها در این زمینه انجام بگیرد. همچنین با این کار می توان سایبانی را سفارش داد که دارای رنگ دلخواه است.

یک نکته ی دیگر درباره سایبان های محوطه این است که دارای انواع باز و بسته هستند. سایبان های باز آن هایی هستند که فقط قسمت های بالایی را می پوشانند و سایبان های بسته اطراف فضا را نیز در بر می گیرند.

سایبان ها از نظر حرکتی به دو صورت ساخته می شوند. سایبان های ثابت که وقتی نصب می شوند، در همان جا قرار دارند. سایبان های متحرک با استفاده از کنترل باز و یا جمع می شوند. این نمونه از سایبان بسیار ایده آل است. چرا که هر زمان فرد بخواهد قابل جا به جایی است. البته سایبان های متحرک دستی نیز وجود دارند که با کمک نیروی فرد جمع شده و یا باز می شوند.

سایبان در محوطه سازی
سایبان در محوطه سازی
انواع سایبان و کاربرد آن

همانطور که گفته شد سایبان ها از چیز های مختلفی ساخته می شوند. از جمله:

 • فلز:اگر به دنبال یک سایبان مقاوم هستید، فلز بهترین انتخاب است. چرا که فلز در طول زمان به میزان خیلی کمی پوسیده می شود.
 • شیشه: شیشه از زیبا ترین نمونه های سایبان است. در رستوران ها و محوطه های لوکس معمولا از شیشه به عنوان سایبان استفاده می شود. سایبان شیشه ای هم به صورت مات است و هم به صورت شفاف. علاوه بر آن مدل های رنگی نیز قابل سفارش است.
 • پارچه: سایبان هایی که از جنس پارچه ساخته می شوند بسیار زیبا هستند. این مدل از سایبان ها هم در مد های مدرن و هم در مدل های سنتی قابل ساخت هستند.
 • پلاستیک: سایبان های پلاستیکی معمولا از نوع ارزان قیمت سایبان ها هستند که در بعضی از محوطه سازی ها استفاده می شوند. این نمونه از سایبان ها پلاستیک های مخصوصی ساخته می شوند که در برابر نور خورشید و رطوبت مقاومت بی نظیری دارند.
 • گیاهان: این نمونه برای محیط هایی که دارای آب و هوای نسبتا گرم هستند مناسب است. چرا که در فصول سرما ممکن است که گیاهان نتوانند مقاومت داشته باشند. برای این کار پایه های فلزی در زمین قرار داده می شوند و گیاهان به دور آن ها پیچیده می شوند و یک سایبان طبیعی را تشکیل می دهند.
 • چوب: سایبان چوبی از محبوب ترین سایبان ها به حساب می آیند. این نمونه بسیار زیبا است. از مهم ترین خصوصیات آن می توان به ترکیب آن با سایر متریال اشاره کرد. به عنوان مثال می توان یک سایبان با استفاده از چوب و پارچه ساخت و از زیبایی آن نهایت لذت را برد.
 • حصیر: اگر به دنبال یک سایبان ارزان قیمت در محوطه سازی می گردید، پیشنهاد ما به شما حصیر است. سایبان حصیری یک سایبان نوستالژیک است و حس سنتی بودن را به انسان القا می کند. اما فراموش نشود که مقاومت آنچنان خوبی در برابر عوامل محیطی مثل باد و باران ندارد.
سایبان محوطه در شیراز
سایبان محوطه در شیراز

هزینه اجرای لند اسکیپ

هزینه اجرای محوطه سازی بستگی به عوامل مختلفی دارد. به همین دلیل است که محوطه سازی ممکن است که هزینه های مختلفی در بر داشته باشد. که در اینجا برخی از هزینه ها را عنوان می کنیم.

در محوطه سازی ابتدا قیمت طراحی ساخت و اجرا توسط شرکتی که با آن قرارداد بسته اید برآورد می شود. بنابراین باعث می شود که شما در مورد هزینه های خود بهتر تصمیم بگیرید. به یاد داشته باشید که خود طراحی محوطه دارای هزینه است. اما اگر بخواهید یک محیط چیپ و بی کیفیت داشته باشید می توانید هزینه های خود را در این زمینه کاهش دهید و با یک طراح نابلد کار کنید که البته پیشنهاد ما به شما این است که این کار را نکنید و یا در غیر این صورت کلا دور داشتن یک محوطه شیک و با کیفیت را خط بکشید.

مشاوره گرفتن از طراحان و دیزاینر های حرفه ای در زمینه ی محوطه سازی می تواند برای شما یک محیط شیک و زیبا را به ارمغان بیاورد. زیرا یک طراح و متخصص می داند که چه چیز هایی برای محوطه ی شما لازم است. جدا از قیمت طراحی می توان به ابعاد پروژه پرداخت. اگر محوطه مورد نظر شما ابعاد کوچکی داشته باشد قاعدتا قیمت آن نسبت به پروژه های عظیم بسیار نا چیز خواهد بود.

هزینه ی گل و گیاه از مهم ترین هزینه هایی است که در این زمینه وجود دارد. شما می توانید برای پروژه خود از گیاهان ارزان قیمت استفاده کنید. قیمت گیاهان بسیار با هم متفاوت است. گیاهانی نیز وجود دارند که علاوه بر زیبایی فراوان دارای قیمت نسبتا بالایی هستند. در این زمینه انتخاب با شما است. البته فراموش نکنید که طراح عنوان می کند که برای پروژه ی شما چه گیاهانی مناسب و سطح کیفیت را بالا می برد.

قیمت و هزینه محوطه سازی
قیمت و هزینه محوطه سازی
 • سیستم های نور پردازی نیز مانند سایر وسایل دارای قیمت های متفاوتی هستند. اگر سطح توقعات شما در این زمینه بالاست مسلما باید به قیمت های بالاتر فکر کنید. هر چه قدر سیستم نور پردازی ساده تر باشد قیمت آن به مراتب کمتر است. البته بهتر است از ریسک کردن در این زمینه پرهیز کنید و از متریال با کیفیت در این زمینه استفاده کنید. سیستم های نور پردازی ای طراحی و ساخته شده اند که بسیار زیبا هستند و ارزش پروژه را تا چند برابر افزایش می دهند.
 • اگر در فضایی که در نظر دارید به دنبال راحتی هستید باید هزینه ی مبلمان را نیز به هزینه های خود اضافه کنید و در غیر این صورت بهتر است آن را فاکتور بگیرید. اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که به جنبه های زیبا شناختی محوطه اهمیت زیادی می دهید به شما عزیزان توصیه می کنیم که هرگز از مبلمان فضای باز غافل نشوید و بهترین ها را در این زمینه انتخاب کنید.
 • اگر برای خود و یا فرزندانتان به دنبال یک محوطه برای تفریح و سرگرمی هستید می توانید انواع مختلف وسایل بازی را در محوطه ی مد نظرتان بگنجانید. در این خصوص انواع مختلفی از وسایل بازی و سرگرمی ساخته و روانه ی بازار شده اند.
 • برخی از آیتم ها بودنشان اجباری نیست. مثل وجود آبنما ها و یا استخر. اما اگر به دنبال یک پروژه ی لوکس و فوق زیبا هستید این گزینه ها را فراموش نکنید. پس هزینه ی ساخت استخر و یا خرید آبنما نیز در صورت تمایل مشتی به هزینه ها اضافه خواهد شد.
 • آلاچیق و سایبان نیز از دیگر مواردی هستند که بسیاری از افراد به آن ها توجه دارند. البته سایبان ها می توانند خود پروژه ی جداگانه ای به حساب بیایند و این امر بستگی به ابعاد و جنس سایبان دارد. آلاچیق که معمولا به صورت حاضری خریداری می شود می تواند به زیبایی هر چه بیشتر محوطه کمک کند. جنس آلاچیق ها و سایبان ها می تواند متفاوت باشد. بنابراین انتخاب طرح و قیمت ها باز هم بر عهده ی مشتریان عزیز است.
 • هزینه های دیگری نیز در محوطه سازی وجود دارد که ممکن است بعد ها اضافه شود. مثل هزینه ی نگهداری. البته این امکان وجود دارد که با شرکتی که قرارداد بسته می شود ذکر شود که خود شرکت بعد از ساخت نیز به پروژه برسد و از آن نگهداری کند و هزینه های آن اعمال شود؛ یا خود افراد شخص و یا اشخاصی را برای این کار استخدام کنند.

4 دیدگاه برای “محوطه سازی

 1. شرکت تخصصی محوطه سازی گفته:

  در محوطه سازی فضای بار برای اجرای سازه چادری نیاز به چه تمهیداتی می باشد ؟

  • emami گفته:

   سازه های چادری نیازمند اتصال به بیس پلیت می باشند. در محوطه فضای سبز نیاز هست تا با اجرای سبد در زمین و قرار دادن بیس پلیت بر روی ان کار برای نصب سازه پارچه ای آماده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *