عملکرد سازه های کششی پارچه ای در برابر عوامل محیطی

یکی از سوالات بسیار متداول مشتریان سازه های پارچه ای میزان مقاومت آنها در برابر وزش بادهای شدید و همچنین طول عمر این پارچه ها در برابر تابش های شدید خورشید می باشد. به دلیل قدمت بالای سازه های خیمه ای شکل موفت در کشور ایران، بسیاری از مشتریان به اشتباه سازه های پارچه ای کششی را با سازه های موقت مقایسه می کنند. در این مقاله به بررسی نحوه طراحی و مقاومت سازه های کششی پارچه ای در برابر باد و آفتاب شدید پرداخته شده است و طول عمر آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

اجرای سایبان های چادری مانند پروژه های عمرانی قبل از اجرا نیازمند محاسبات مهندسی است. تمامی پروژه های سازه کششی قبل از اجرا و نصب با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی بررسی می شوند. ابعاد پی، سازه فولادی، قطر کابل ها و همچنین ضخامت و ابعاد و جنس پارچه بخشی از خروجی های نرم افزارهای محاسبات سازه کششی است که مرحله ساخت ، اجرا و نصب مطابق آن انجام خواهد شد. در ادامه عملکرد سازه پارچه ای در برابر باد و تابش آفتاب بررسی خواهد شد.

نمونه محاسبات کامپیوتری پروژه سازه کششی
۳۰۰نمونه محاسبات کامپیوتری پروژه سازه کششی

مقاومت در برابر وزش باد

یکی از سوالات متداول در مناطق باد خیز میزان مقاومت چادرهای اجرا شده در برابر شدت باد می باشد. در پاسخ به سوال مشتریان باید مطمئن باشند تا زمانی که محاسبات مهندسی سایبان آنها با استفاده از نرم افزارهای مناسب وآیین نامه به دقت طراحی شده باشد هیچ مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد. در تحلیل های کامپیوتری سناریوهای متفاوت برای میزان وزش باد و همزمانی وزش باد و برف در نظر گرفته می شود تا از سلامت پارچه اطمینان حاصل شود. در محاسبات سازه چادری ضریب اطمینان در نظر گرفته شده در حدود ۲ تا ۳ در نظر گرفته می شود تا طراحی انجام شده بسیار مطمئن باشد و در صورت وزش باد بسیار شدید نیز مشکلی برای سایبان پیش نیاید.

در محل هایی که شدت وزش باد بسیار شدید هست پیشنهاد می گردد که فرآیند نگهداری روی سازه چادری انجام شود و میزان پارچه به دقت بررسی شود.در طراحی سازه های چادری در مناطق باد خیز استفاده از دهانه های کوچکتر و شیب بیشتر در طرح معماری سازه چادری پیشنهاد می گردد.

شرکت ساینا با استفاده از به روزترین نرم افزارهای مهندسی و معماری ، مناسب ترین فرم و جنس برای پارچه و سازه را به مشتریان خود ارائه می دهد. ارائه ضمانت نامه های بلند مدت و همچنین تعمیر و نگهداری از پروژه های اجرا شده از خدمات دیگر این شرکت برای ایجاد اطمینان از عملکرد سازه های پارچه ای در مشتریان خود می باشد. اجرای سایبان پارچه ای با فرم کایت در منطقه باد خیز ولنجک تهران یکی از نمونه پروژه های این شرکت می باشد.

سایبان چادری رستوران توچال
۶۰۰سایبان چادری رستوران توچال

مقاومت در برابر تابش آفتاب

پارچه های PVC با ترکیب مواد مقاوم نسبت به UV در برابر تغییر رنگ به شدت افزایش مقاومت پیدا خواهند کرد و سرعت تخریب پارچه به شدت کاهش پیدا می کند. بعد از گذشت حدود ۲۰ سال پارچه PVC انعطاف خود را از دست می دهد و تبدیل به یک پوشش شکننده می شود. در صورتی که در شرایط تابش بسیار شدید خورشید قصد ساخت یک آلاچیق پارچه ای را دارید که عمر مفید مورد نظر شما بیشتر از ۱۰ سال می باشد و یا در صورتی که رطوبت محیط بالاست پیشنهاد می گردد که از جنس پارچه ها PTFE با فیبر شیشه ای استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *