سازه چادری

سازه چادری چیست؟

سازه چادری یکی از پرمصرف ترین سازه های نیمه آماده برای انواع مصارف خانگی، تجاری و… است و به سازه ای اطلاق می شود که توسط یک پوشش چادری بصورت کششی مهار شده است. بار وارده به این سازه توسط نیروی کششی چادر تحمل می شود و بوسیله عضو های فشاری که عمدتا ستون های فلزی می باشند به فونداسیون و زمین منتقل می شود. این سازه نسبت به دیگر انواع سایبان ها به مصرف بسیار کم تری احتیاج دارد. و با نام های دیگری چون سازه پارچه ای، سازه غشایی و سازه تنسیل شناخته می شود.

سازه چادری - لیست قیمت و خرید انواع سازه چادری
سازه ‌های پارچه ‌ای کششی از نوع فرم ‌های آنتی کلاستیک هستند که از غشای پارچه ‌ای انعطاف پذیری تشکیل شده اند. این سازه ها توسط کابل ‌ها، سازه فلزی نگهدارنده و فونداسیون حمایت می‌ شوند.‌

ویژگی های سازه چادری

امکان طراحی دهانه های تحت پوشش بزرگ

تنوع رنگ و سازگاری با محیط

امکان نورپردازی مناسب و مرتبط با فضا

مقاوم دربرابر فرسایش و طول عمر بالا

مقاوم دربرابر اشعه UV و زلزله

سرعت بالای طراحی، تولید و اجرای سازه

استفاده از پارچه های ضدقارچ و ضد کپک

درصد اشتعال پایین و کاهش گسترش آتش سوزی

بکارگیری حداقل مصالح و سبک بودن سازه

انواع فرم های سازه چادری

سازه های چادری بسته به نیاز شما قابل طراحی در فرم های متنوعی هستند. انواع فرم های سازه های چادری قابل سفارش در شرکت ساینا عبارتند از: 

سانشید

فرم سان شید می تواند دارای چهار، پنج و یا بیشتر ضلع داشته باشد. این فرم در مواقعی که از لحاظ اجرای پی محدودیت اجرا وجود نداشته باشد می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای پارکینگ های مسکونی و همچنین آلاچیق ها و سایبان های استخر باشند.

آرک

تمامی فرم های آرک دارای یک ویژگی خاص در شکل هندسی خود هستند. در فرم سازه کششی آرک تکیه گاههای اصلی یا ستونها در یک طرف سازه چادری قرار می گیرند از این امکان طراحی با فرم های معماری متفاوت میسر می گردد. در این فرم از سازه پارچه ای امکان ایجاد سایبان با عرض حداکثر ۲۰ متر و طول نامحدود امکان پذیر است.

کایت

فرم کایت به دلیل ظاهر مدرن و متفاوت آن و همچنین توانایی ایجاد سایه نسبتا مناسب در بسیاری از پروژه ها به عنوان سایبان مورد استفاده کارفرمایان قرار می گیرد. استفاده از این فرم در مجموعه های ورزشی و پارک ها با هدف ایجاد سایبان و همچنین زیبا سازی محل تجمع ها بسیار متداول است.

پاگودا

طرح پاگودا از انواع فرم خیمه ای می باشد که با هدف افزایش زیبایی و جلب نظر عموم گوشه های این سازه به سمت بالا خم شده تا فرم سازه چادری از فرم های متداول هگزا، تترا و خیمه ای متفاوت تر باشد.

سقف متحرک

سازه‌های چادری متحرک به عنوان سایبان‌های جمع‌شدنی برای فضاهایی مانند کافی‌شاپ‌ها و استخرها کاربرد دارند. این سازه‌ها در شرایط جوی مطلوب، امکان فعالیت در فضای باز را فراهم می‌کنند و در مواجهه با شرایط نامساعد جوی مانند برف و باد شدید، به‌راحتی جمع می‌شوند. این سایبان‌ها با توجه به انعطاف‌پذیری و زیبایی خاص، برای مکان‌هایی با نیاز به تنظیم فضای باز و بسته ایده‌آل هستند.

خیمه

فرم های خیمه ای در دو گروه سازه های خیمه ای و سازه های خیمه ای چند راس گروه بندی شده اند. به صورت کلی استفاده از فرم خیمه ای به دلیل قابلیت ایجاد سایه های گسترده و همچنین ستون ها و کابل های محدود در سطح زمین در بسیاری از پروژه ها با ابعاد متفاوت توصیه می گردد.

کاربرد های سازه چادری

سازه چادری از پارچه های کششی و مقاوم ساخته می شود. این سازه ها بدلیل داشتن ویژگی های منحصربفرد مانند انعطاف پذیری، نصب آسان، سرعت بالا در برپایی،سبک وزن بودن و مقاومت بالا در برابر زلزل، در انواع مکان ها و برای اهداف متفاوت کاربرد دارند و می توانند به عنوان راه حل اقتصادی و مقرون بصرفه در شرایط گونان استفاده شوند. سازه های چادری در دو نوع دائم و موقت وجود دارند که خود امکان منعطف استفاده از فضا را فراهم می سازد. این سازه ها در مکان های مختلف کاربرد های متنوعی دارند به خصوص برای افرادی که تمایل به استفاده از فضای باز در شرایط آب و هوایی مختلف دارند. مکان هایی مانند کافی شاپ ها و رستوران ها و یا مراکز تجاری که فضای باز دارند می توانند از این سازه ها به عنوان پوشش محافظتی دربرابر نور شدید خورشید، باران یا برف استفاده کنند. که این خود سبب می سود کسب و کار ها بتوانند در تمام فصول سال و شرایط آب و هوایی مختلفاز فضای خارجی خود به طور موثر استفاده کنند.

بررسی انواع کاربرد های سازه چادری 

در ادامه به بررسی کاربرد های سازه های چادری در مکان های گوناگون مانند سقف، سقف متحرک، سالن های ورزشی، سایبان ها، گلخانه، انبارهای موقت و دائمی، پارکینگ های خانگی و عمومی، پوشش منابع سوخت و کارخانه ها و… می پردازیم:

رستوران ها و کافی شاپ ها:

استفاده از سازه چادری به عنوان سایبان در فضای باز کافه ها و رستوران ها به محافظت مشتریان در برابر نور شدید آفتاب و شرایط نامساعد جوی کمک می کند.

رویداد ها و مراسم:

سبک بودن و برپایی سریع و آسان سازه های چادری، آنها را به گزینه ای ایده آل برای بوجود آوردن فضای پوشیده و محافظ در برابر شرایط جوی نامساعد در جشن‌ها، کنسرت‌ها، نمایشگاه‌ها و مراسم عروسی تبدیل کرده است.

فضاهای ورزشی:

امکان برپایی و جمع آوری سریع سازه ها در استخرها یا زمین های ورزشی سازه های چادری را بهترین گزینه برای محاظت از ورزشکاران و تماشاگران تبدیل کرده است.

مکان های صنعتی:

سازه های چادری می توانند در انبارهای موقت یا کارگاه های تولیدی از مواد و تجهیزات دربرابر عوامل محیطی محافظت کنند.

اماکن عمومی:

برای بوجود آوردن سایه و فضای پوشیده برای گردشگران و بازدید کنندگان در پارک ها و مکان های تفریحی بصورت موقت و دائمی قابل استفاده هستند.

مناطق دور افتاده و شرایط اضطراری:

به دلیل قابلیت نصب سریع و جابجایی آسان برای پاسخگویی به نیازهای فوری مناسب هستند. برای مثال در ارائه مسکن موقت، کلاس‌های درسی، یا مراکز درمانی در مناطق بحرانی یا پس از فجایع طبیعی سازه های چادری بسیار کاربردی و کمک کننده هستند.

تجارت و نمایشگاه ها:

سازه های چادری بدلیل سبک وزن بودن و برپایی و جمع شدن آسان گزینه ای مناسب برای غرفه های نمایشگاه ها و کنگره ها هستند.

پارکینگ:

بدلیل مقاوم بودن سازه در برابر اشعه مضر خورشید، باد و بار برف و باران می تواند به عنوان سایبان پارکینگ مورد استفاده قرار بگیرد.

آلاچیق:

سازه های چادری به دلیل ایجاد سایه در فضای باز و عایق کردن محیط دربرابر نور مخرب خورشید، در پارک ها، حیاط خانه و باغ ها به عنوان آلاچیق کاربرد دارد.

چرا سازه چادری ساینا ؟

ما مفتخریم که در اجرای سازه‌های چادری، در کمترین زمان و با بیشترین دقت، پیشگام هستیم. شرکت ساینا سازه های چادری را با بهترین کیفیت و در ارزان ترین حالت ممکن در اختیار مشتری قرار می دهد. ما از بهترین پارچه های برند آلمانی و ترک برای پوشش سازه استفاده می کنیم و دوخت پارچه ها توسط پیشرفته ترین دستگاه ها با فرکانس بالا صورت می گیرد به گونه ای که کم ترین آسیب را به بافت پارچه وارد میکند. همچنین بار کششی سازه بطور یکسان در آن پخش شده که این خود باعث شده درنهایت سازه بدون هیچگونه چروک باشد. این پارچه ها علاوه بر مقاوم بودن دربرابر UV و عوامل جوی، دربرابر حریق نیز مقاوم بوده که خود در افزایش طول عمر سازه موثر است.

تاریخچه سازه چادری