بام سبز یا روف گاردن

اگر برای شما نیز سوال است که روف گاردن چیست؟ باید گفت که احتمالا در شهر ها به خصوص شهر های بزرگ و گسترده باغ هایی را مشاهده کرده اید که بر روی ساختمان های بلند و مرتفع قرار دارند؛ به این باغ ها، روف گاردن می گویند.

روف گاردن از دو کلمه ی انگلیسی روف (roof)، به معنی سقف و گاردن (garden)، به معنی باغ و باغچه تشکیل شده است. آلودگی شهر ها و نبود فضای کافی برای تفریح و مشاهده ی فضای سبز منجر به ساخت باغ هایی بر روی سقف ساختمان ها شد.

ویژگی ها و مزایای روف گاردن

با افزایش دی اکسید کربن و گرما طراحان شهری پیشنهاد دادند که افراد بر روی سقف خانه هایشان اقدام به کاشتن گیاه و درختان کوچک کنند. زیرا علاوه بر زیبایی نکات مثبت بسیار زیاد دیگری را با خود به همراه دارد. از جمله این که می توان بر روی پشت بام ها کشاورزی کرد و گیاهان مختلف تزئینی، دارویی و… را کاشت. بر روی سقف ساختمان ها کشاورزی در مقیاس کوچک انجام می شود و اگر فرد قصد کسب درآمد دارد بهتر است که گیاهان ارزشمندی را پرورش دهد.

مجتمع های مسکونی که وسعت بام آن ها زیاد است، می توانند محل مناسبی برای تفریح ساکنان مجتمع باشند. چرا که علاوه بر کاشت گل و گیاه بر روی سقف می توان انواع مختلفی از وسایل تفریح و بازی را قرار داد. مزایای زیر از مهمترین خواص کاشت گیاهان بر روی سقف است.

یک نمونه روف گاردن زیبا
یک نمونه روف گاردن زیبا
مهم ترین مزایای کاشت گیاهان بر روی سقف
 • جنبه ی تزئینی و زیبایی
 • تولید غذا
 • تولید گیاهان دارویی
 • تولید گیاهان تزئینی و آپارتمانی
 • کاهش دمای هوا
 • افزایش اکسیژن و متقابلا کاهش آلودگی و گاز های گلخانه ای
 • افزایش مکان های تفریحی و ریلکس
 • کاهش مصرف انرژی
 • محافظت از سازه در برابر باران

ناگفته نماند که طراحی روشنایی و چراغ های بام یکی دیگر از اجزای شگفت انگیز و زیبای روف گاردن است.

تاریخچه روف گاردن

این موضوع جذاب و دوست داشتنی فقط مربوط به دوران معاصر و گسترش شهرنشینی نیست. هرچند که با ورود مدرنیته و زندگی شهرنشینی فضای سبز به یکی از مباحث مورد مطالعه بشر تبدیل شد و ایجاد باغ های شهری به عنوان یک ایده مطمئن مطرح شد و بسیار گسترش یافت. بلکه باید گفت که کاشت گیاهان بر روی بام خانه دارای قدمت دیرینه و پیشینه ای طولانی است.

به عنوان مثال می توان به هزاره ی چهارم پیش از میلاد اشاره کرد که در بین النهرین بر روی قسمت فوقانی زیگورات ها گیاهان مختلفی رویانده می شد. علاوه بر آن می توان شهر پمپئی در ایتالیا را نام برد که در تراس بلندی گیاهان روییده می شدند. اگر به دنبال مثال عینی تر و معروف تری می گردید به شما پیشنهاد می کنیم درباره باغ های معلق بابل مطالعه کنید. شاید برایتان جالب باشد که باغ های معلق بابل یکی از عجایب هفتگانه قدیم به حساب می آیند. با توجه به چیز هایی که گفته شد می توان به پیشینه طولانی پشت بام های سبز پی برد.

در گذشته وقتی از فضای شهری نام برده می شد، ناخودآگاه تصویری خاکستری، دلهره آور و فاقد رنگ برایمان تداعی می شد. اما امروزه این امر به کمک گیاهان دگرگون شده است. گیاهانی که با وجود سبز خود گویی به زندگی انسان ها رنگ جدیدی داده و جان دوباره ای به محل زندگی آن ها بخشیده اند. زندگی مدرن انسان ها با گیاهان تازه ای پیوند خورده است که شاید قبلا رابطه ی آنچنان نزدیکی با هم نداشتند. باید بدانید که در روف گاردن ها از گیاهان به خصوصی استفاده می شود. زیرا شرایطی که در سطح بام در جریان است با شرایطی که در باغ ها و باغچه های معمولی وجود دارد متفاوت است.

روف گاردن ساده
یک روف گاردن ساده

معمولا آفتاب در سطح بام شدت بیشتری دارد و قاعدتا آب سریعتر تبخیر می شود. پس باید در تهیه باغ ها و باغچه های روی بام از گیاهانی استفاده کرد که نیاز به نور فراوان داشته باشند و نیازشان به آب خیلی زیاد نباشد و رطوبت را حفظ نمایند. ساخت فضا های سبز در میان تراس ها و بام های ساختمان های بزرگ معمول تر است. در کشور های اروپایی این موضوع فراگیر تر است. اما در کشور ما نیز در سال های خیر جا افتاده است و با یک جستجوی ساده می توانید انبوهی از پروژه هایی که تا به امروز به اتمام رسیده است را مشاهده نمایید و در صورت لزوم از آن ها الگو بگیرید.

معمولا سازه های لوکسی مثل هتل ها از فضا های سبز روی بام استقبال می کنند. به همین دلیل است که باغ بام ها جزو لاینفک هتل های مجلل، مدرن و لوکس شده اند. معماران و طراحان بزرگ از باغ بام در سازه های خود استفاده می کنند و همین امر موجب ارتقای طراحی های آن ها می شود. انگار که باغ بام ها به عضو جدا نشدنی پروژه های عظیم تبدیل شده اند. این باغ بام ها به اندازه ای زیبا و حیرت آور هستند که حتی فکرش را هم نمی کنید. به طوری که در نگاه اول ممکن است از زیبایی آن ها کاملا شگفت زده شوید.

انواع مختلفی از باغ بام ها وجود دارند که دارای خصوصیات منحصر به فرد خود هستند. به عنوان مثال برخی از آن ها فقط وظیفه ی تزئین ساختمان را دارند و بسیار انبوه هستند. اما در مدل دیگر فقط قسمت های از بام، گیاه کاسته می شود و در قسمت های دیگر مبلمان مخصوص قرار داده می شود و بدین ترتیب فضایی برای استراحت و تفریح ساکنان ساخته می شود. حتی گاهی در میان فضای سبز استخر و حوض آب ساخته می شود که زیبایی باغ را چندین برابر می کند.

باید بدانید درست است که ساختمان های بزرگ از باغ بام ها استفاده می کنند اما افراد زیادی هم هستند که ترجیح می دهند در بام کوچک خود و یا تراسشان از گیاهان استفاده کنند و فضای سبز زیبایی را برای خود و اطرافیان بسازند. همانطور که گفته شد باغ بام ها دارای انواع مختلفی هستند و برای فضای های متفاوت قابل اجرا می باشند. پس اگر در مورد فضای خود نگرانی دارید بهتر است نگرانی خود را کنار بگذارید.

طراحی روف گاردن

این روز ها بسیاری از افراد می خواهند که اطلاع بیشتری از طراحی روف گاردن داشته باشند. چرا که همانطور گفته شد این موضوع بسیار فراگیر شده است و روز به روز گسترده می شوند. باید بدانید که روف گاردن به فضای سازه اضافه می کند. به این معنی که فضای بی استفاده ی ساختمان را به یک فضای قابل استفاده و کارآمد تبدیل می کند. این نکته و سایر مزیت های دیگر این موضوع باعث شده است که در سالهای اخیر استقبال زیادی از باغ بام به عمل آید.

استقبال بی نظیری که از باغ بام ها شده باعث شده است که روز به روز طراحی های جدیدی به وجود آیند و این کار پیشرفت بسیار زیادی شده است. طراحی های فوق العاده ای در سراسر دنیا وجود دارد که فرد بر اساس نیاز خود می تواند از طراح در خواست کند تا برای او یک باغ بام منحصر به فرد طراحی کند. بهتر است که به سراغ مراحل اصلی طراحی برویم.

مراحل طراحی و ساخت روف گاردن

اولین مرحله اجرای ایزولاسیون و زهکشی می باشد و دومین مرحله مربوط به لنداسکیپ است. باید توجه کنید می توان باغ بام را بسیار ساده طراحی کرد. همانطور که برخی از افراد با قرار دادن گلدان های مختلف اقدام به اجرای این کار می کنند. اما برای انجام کار به صورت گسترده و پیشرفته باید از متخصصین این کار کمک گرفت. به عنوان مثال اجرای ایزولاسیون پشت بام کار متخصص این امر است. چرا که اگر عایق کاری سقف به خوبی انجام نشود، ساختمان دچار آسیب شده و ممکن است مشکلات حادی پیش بیاید. همچنین در کار عایق کاری باید از مواد به خصوصی استفاده شود. مواد متنوعی برای این کار وجود دارد.

ایزولاسیون و عایق کاری بام

امروزه استفاده از مواد نانو برای عایق کاری سقف بسیار زیاد شده است. آب بندی کردن سقف کار بسیار مهمی می باشد که اگر به نحو احسن اجرا نشود آب به سازه نشت می کند. مواد آب بندی نیز دارای انواع مختلفی است که نمونه های پودری آن از پر استفاده ترین ها محسوب می شوند. مواد تک جزئی و دو جزئی با توجه به کاربردشان مورد توجه هستند. همچنین مواد جدید بسیار تمیز هستند و کار نهایی بسیار زیباتر و تمیزتر است. همچنین کار با مواد جدید بسیار راحت تر است و سطح نهایی فوق العاده خوب از آب در می آید. از دیگر مزیت هایی که عایق کردن سقف با مواد جدید دارد این است که اگر قسمتی از عایق بندی مشکل داشته باشد به راحتی می توان آن سمت را تعمیر و ترمیم کرد.

اجرای زهکشی سطح بام

نکته مهمی که باید به صورت ویژه به آن توجه شود، زهکشی سطح بام است. زهکشی بام انواع مختلفی دارد که انتخاب یک نوع آن بستگی به طراحی نوع باغ بام است. در نظر داشته باشید که بام سبز مانند باغچه و یا باغ معمولی نیست و باید گیاهان مخصوصی را در آن کاشت و اگر قصد کاشت درخت را داشته باشیم باید درختان کوتاه و کوچک را برای کاشت انتخاب نماییم. نکته ای که باید برای زهکشی در نظر داشت این است که آب اضافی به راحتی از سقف خارج شود و مشکلی برای باغ و سازه پیش نیاورد.

اجرای لنداسکیپ

درباره مرحله دوم یا همان لنداسکیپ باید گفت که این مرحله مربوط به طراحی و اجرای فضای سبز و تجهیزاتی است که قرار است در روف گاردن وجود داشته باشند، است. برخی از افراد ترجیح می دهند که در باغ بام خود آبنما و تجهیزات آبی داشته باشند. محصولات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارند که بر اساس سلیقه خود می توانند نمونه مورد نظرشان را انتخاب کنند.

آلاچیق در روف گاردن

آلاچیق یکی دیگر از گزینه هایی است که بعضی از افراد دوست دارند که در باغ آن ها وجود داشته باشد. آلاچیق های بسیار زیبایی وجود دارند که با توجه به طراحی اصلی باغ بام در محل مورد نظر نصب می شوند.

آلاچیق در روف گاردن
آلاچیق در روف گاردن

تجهیزات باربیکیو نیز از بهترین تجهیزاتی است که می تواند که در باغ بام وجود داشته باشد. تصور کنید که یک فضای سبز و دل انگیز خالی از این تجهیزات باشد. حقیقتا عذاب آور است به خصوص برای ما که تعلق خاطر زیادی به تجهیزات باربیکیو داریم.
در نهایت راجع به طراحی بام سبز باید گفت که متخصصان این زمینه طراحی های مختلفی با شکل های متفاوت و هزینه های مختلف انجام می دهند که افراد با توجه به نیاز و یا بودجه ی خود می توانند برای این کار به متخصصان بام سبز مراجعه کنند.

سقف متحرک روف گاردن

همانطور که گفته شد روف گاردن به یکی از اعضای جدا نشدنی در ساختمان های لوکس تبدیل شده است. بعضی از افراد ترجیح می دهند که باغی که تهیه می کنند دارای سقف باشد. داشتن باغ بامی که سقف متحرک دارد دارای مزیت های زیادی است. اما باید توجه داشت که متقابلا دارای معایبی نیز می باشد. از مزایای سقف می توان گفت که در آب و هوای بارانی و… می توان از فضای سبز به راحتی استفاده کرد. از معایب آن نیز می توان گفت که به فضا حالتی غیر طبیعی می دهد.

با توجه به این چیز ها برخی از افراد سقف را ترجیح می دهند و برخی دیگر خیر. اما بسیاری از رستوران ها و هتل هایی که مجبور به خدمت رسانی در فضای سبز به مشتریان خود هستند به ناچار اقدام به نصب سقف برای باغ بام خود می کنند. اما به روشی نوین که نه سیخ بسوزد و نه کباب.

سقف متحرک روف گاردن ساینا

احتمالا تا این لحظه راه حل را حدس زده اید. بله درست است راه حل و چاره ی کار ما سقف متحرک روف گاردن است. این محصول یک محصول بسیار زیبا و نوین است که بسیار کارایی بالایی دارد. هر زمان که آب و هوا مناسب باشد می توان سقف را برداشت و در صورت آب و هوای بد می توان سقف را به جای اول خود برگرداند و با آرامش خیال از فضای سبز بام و یا تراس نهایت لذت را برد. این سقف های متحرک بسیار زیبا هستند و فضای ما را بسیار لاکچری می کنند. به طوری که وقتی به فضایی که این نمونه از سقف در آن نصب شده است نگاه می کنیم، متوجه چیزی جز زیبایی نمی شویم.

سقف متحرک روف گاردن
سقف متحرک روف گاردن

فضای بسیار گسترده ای را تصور کنید که دور تا دور آن را گل ها و گیاهان رنگارنگ فرا گرفته و همه جا را معطر کرده اند، آبنما های زیبا در آن، فضا را مرطوب و خنک کرده اند و سقف آن تماما با شیشه پوشانده شده است. چه فکری به سر شما می زند جز اینکه در بهشت حضور یافته اید؟ حالا غذا یا نوشیدنی مورد علاقه ی خود را نیز تصور کنید که در آن مکان زیبا در حال نوش جان کردن هستید. مطمئنا این فضا برای شما تبدیل به یکی از زیبا ترین و آرامبخش ترین مکان های دنیا می شود.

باید بدانید که امروزه سقف متحرک تبدیل به یکی از پرطرفدار ترین ابزار های معماری آماده در سراسر جهان شده است. هر کسی در هر کجای جهان که باشد می توان به راحتی برای بام و یا تراس خود سقف متحرک را سفارش دهد. برای این کار ابتدا معمار و طراح فضا را مشاهده می کند و سپس اقدام به طراحی سقف مخصوصی می کند که فقط مناسب آن فضا است. پس برای یک طراحی زیبا و داشتن یک سقف متحرک منحصر به فرد باید به یک مجموعه ی معتبر و کاردرست مراجعه کرد.

انواع سقف متحرک باغ بام

سقف باغ بام دارای انواع مختلفی است که با توجه به نیاز فضای خود می توان یکی از آن ها را انتخاب کرد. باید توجه کرد که هر کدام از آن ها دارای مدل ها و زیر مجموعه های خود هستند. در ادامه به انواع سقف متحرک باغ بام می پردازیم.

 • سقف متحرک روف گاردن پارچه ای: اگر به دنبال یک سقف متحرک ارزان قیمت می گردید، این گزینه بهترین انتخاب است. همانطور که می دانید این سقف از جنس پارچه است. این پارچه به هیچ عنوان باران و تگرگ را از خود عبور نمی دهد و مناسب آب و هوای بد است.
 • سقف متحرک روف گاردن شیشه ای: سقف متحرک شیشه ای می تواند یک انتخاب لوکس و زیبا باشد. این نمونه از سقف آنچنان زیبا است که در فضا های وسیع می تواند هر چشمی را به خود خیره کند. سقف روف گاردن شیشه ای می تواند به صورت دائمی باشد و در آینده سایر هزینه ها را بسیار کاهش دهد.
 • سقف متحرک روف گاردن پلی کربنات: سقف های که از پلی کربنات ساخته می شوند بسیار سبک هستند و این می تواند در برخی از فضا ها یک مزیت مهم و قابل توجه به حساب بیاید و همچنین قیمت این نمونه از سقف نیز بسیار مناسب است.

قیمت باغ بام

همانطور که گفته شد روف گاردن دارای انواع مختلفی است به همین دلیل قیمت ها نیز در این زمینه بسیار متفاوت هستند و با توجه به طراحی، امکانات، وسایل و مواد اولیه ای که در ساخت آن ها به کار می رود قیمت ها با هم فرق می کنند. قیمت روف گاردن در هر جایی می تواند متفاوت باشد بنابراین باید از قبل نمونه کار هایی را که شرکت مورد نظر انجام داده است مشاهده نمود. همچنین بهتر است از مواد اولیه ای که به کار می برند پرسید و زمان تحویل پروژه را از آن ها سوال کرد.

باید توجه داشت که هر فضایی دارای خصوصیات مخصوص به خود است که این خصوصیات در قیمت و هزینه بسیار تاثیر گذار هستند. به عنوان مثال استحکام یک بنا با بنای دیگر متفاوت است و در نتیجه تقسیم بار در هر ساختمانی با ساختمان دیگر فرق می کند. نقشه برداری و طراحی نیز از دیگر نکاتی هستند که در قیمت تاثیر دارند. متخصصین معمولا در مراحل ابتدایی اقدام به امکان سنجی می کنند مبنی بر اینکه فضای پیش رو چه قابلیت هایی دارد و امکانات آن چیست.

قیمت روف گاردن
قیمت روف گاردن

هزینه های اجرای بام سبز

مطمئنا می دانید که هزینه ها به اینجا ختم نمی شود. آماده سازی بخشی از کار است که هزینه هایی را در بر دارد. همچنین نباید هزینه های برق کشی و لوله کشی را فراموش کنید. در زمینه برق کشی هر چقدر توقعات بالاتری داشته باشید متقابلا هزینه هایتان نیز بالا می رود. در برخی از پروژه ها، برق کشی صرفا ایجاد روشنایی نیست بلکه نصب چراغ های تزیینی نیز مد نظر است. طراحی درست و اختصاصی روشنایی می تواند زیبایی پروژه را تا چندین برابر افزایش دهد. لوله کشی نیز می تواند دارای ابعاد مختلفی باشد که در کاهش و یا افزایش هزینه ها کمک فراوانی بکند.

به عنوان مثال اگر قرار باشد که آبیاری گیاهان به صورت دستی باشد لوله کشی هزینه کمتری را در برمی گیرد تا زمانی که قرار است آبیاری به صورت اتوماتیک انجام شود. همچنین لوله کشی آبنما ها و یا استخر نیز هزینه های دیگری می تواند داشته باشد. شما بر اساس نیاز فضای خود می توانید هزینه ها را کاهش و یا افزایش دهید. افراد در ساختمان های لوکس و بزرگ معمولا ترجیح می دهند که تمام تجهیزات وجود داشته باشد. بنابراین می خواهند که در روف گاردن سیستم های کنترل مراقبت نیز نصب شوند. نصب این سیستم ها در قیمت باغ بام تاثیر گذار است.

زهکشی باغ بام نیز از دیگر مراحل ساخت باغ بام است که هزینه ی آن محاسبه می شود و بخش بسیار مهمی است. باغ بام دارای سیستم مخصوصی است که از ۸ لایه تشکیل شده است. این سیستم باید به صورت صحیح در بام نصب شود. جدا از چیز هایی که برای ساخت باغ بام گفته شد باید به سایر هزینه ها نیز توجه کرد. نصب آلاچیق ها و مبلمان و وسایل بازی و سرگرمی نیز دارای هزینه است و بسته به نوع آن ها می تواند هزینه ها را کاهش و یا افزایش دهد.

اگر باغ بام دارای طراحی آبی ویژه ای باشد مطمئنا هزینه ها افزایش پیدا می کند. اما توجه داشته باشید که این گزینه در زیبایی و جذابیت پروژه تاثیر بسیار زیادی دارد. طراحی های آبی شگفت انگیزی وجود دارند که خیلی زیبا و قشنگ هستند. جدا از آن احتمالا از خواص آرامبخشی آب مطلع هستید. باید بدانید که استفاده از مواد اولیه نامناسب می تواند به خرابی ساختمان و سازه منجرب شود و با نشت آب خسارات بسیار زیادی به بار آید. پس برای کمی هزینه بیشتر به هیچ عنوان ریسک نکنید و از متریال بی کیفیت استفاده نکنید.

هزینه ساخت روف گاردن
هزینه ساخت روف گاردن
انتخاب گیاه برای روفگاردن

نکته ی مهم دیگر انتخاب گیاه است. همانطور که در بخش های قبلی گفته شد گیاهانی که باید برای باغ بام استفاده شود که در برابر نور خورشید مقاوم باشند. گیاهان مختلفی وجود دارند که قیمتشان با هم متفاوت است. گیاهان با قیمت پایین و گیاهان با قیمت بالا می توانند در باغ بام وجود داشته باشند. انتخاب قیمت گیاهان بر عهده ی شما است. اینکه به چه نوع گیاهانی علاقه مند هستید. همچنین می توانید با توجه به بودجه ی خود اقدام به کاشت گل و گیاه کنید.

سازه چادری روف گاردن

اگر برای روف گاردن خود به دنبال یک محافظ قوی و مستحکم و در عین حال اقتصادی می گردید ما به شما پیشنهاد می کنیم که از سازه چادری روف گاردن کمک بگیرید. آلودگی های محیطی می تواند یکی از عوامل مشکل زا در باغ بام ها باشد. بنابراین باید فکری در جهت کاهش این آلودگی ها کرد. سازه های چادری محصولات بسیار مناسبی در جهت جلوگیری از آلودگی های محیطی هستند. این چادر ها دارای مزیت های بسیار زیادی هستند که مشتریان را ترغیب به خرید می کنند.

سازه چادری روف گاردن
سازه چادری روف گاردن
مزایا و و ویژگی های سازه چادری روف گاردن
 • زیبایی: سازه های چادری بسیار شیک و زیبا هستند به طوری که نمای بسیار زیبایی به باغ بام می دهند.
 • تنوع: در سازه های چادری تنوع محصولات زیاد است. این محصولات دارای اندازه های مختلف و طرح های متنوع می باشند.
 • استحکام: استحکام سازه های چادری بسیار زیاد است به طوری که می توانند سالهای سال کاربرد داشته باشند.
 • قیمت مناسب: قیمت مناسب سازه های چادری یکی از آپشن های مهم به حساب می آید. زیرا علاوه بر زیبایی زیاد هزینه ی آن ها کم است.

به جز مزیت هایی که در بالا به طور کلی گفته شد می توان مزیت های دیگری نیز از جمله متحرک بودن سازه های چادری اشاره کرد. این چادر ها می توانند در هر زمان کنار زده شوند و هر وقت که لازم باشد به کار گرفته شوند. به عنوان مثال استفاده این سازه های چادری بر روی استخر اشاره کرد. امروزه بسیار از افراد ترجیح می دهند که بر روی باغ بام خود استخر داشته باشند. برای جلوگیری از آلودگی استخر بام و یا در امان ماند از اشعه های آفتاب می توان از سازه های چادری کمک گرفت. باید بدانید که این نمونه از سازه ها از اشعه های مضر آفتاب مثل ماوراء بنفش جلوگیری می کنند و به هیچ عنوان سایر آلودگی ها را از خود عبور نمی دهند.

کاربرد های سازه چادری در گاردن روف

یکی دیگر از کاربرد های سازه چادری در باغ بام ها محافظت از مبلمان و میز و صندلی هایی است که تدارک دیده شده است. معمولا افراد دوست دارند در طول روز از آفتاب در امان بمانند و در عین حال از فضای آزاد لذت ببرند، برای رسیدن به این هدف بهترین راه حل سازه چادری است. زیرا هم از آفتاب جلو گیری می کند و هم اجازه می دهد که هوای تازه در محیط گردش داشته باشد.

همچنین این محصولات بر زیبایی فضا می افزایند و کلاس آن را بالا می برند. برخی از مدل های آن بسیار لاکچری و شیک هستند و خودشان به تنهایی به جذابیت محیط اضافه می کنند. سازه ای چادری در تراس ها نیز کاربرد بسیار زیادی دارند و امروزه افراد زیادی از آن ها بهره می برند. به خصوص در تراس هایی که در طبقات بالایی قرار دارند و در آن ها گل و گیاه پرورش داده می شود.

سازه چادری زیبا در روف گاردن
سازه چادری زیبا در روف گاردن
خصوصیات سازه چادری در گاردن روف

وزن کم این نمونه از چادر ها یکی از خصوصیات خوب آن ها به حساب می آید. باید توجه کنید که نصب این نمونه از سازه های چادری بسیار ساده و آسان می باشد و میزان دوامشان بسیار بالا است. شاید برایتان جذاب باشد که بدانید این محصولات از موادی ساخته می شوند که در برابر که آتش سوزی مقاوم هستند. بنابراین می توانید با خیال راحت از آن ها استفاده کنید. به خصوص در مناطقی که شدت تابش نور آفتاب بسیار زیاد است. همچنین این مدل از محصولات در برابر ضربه مقاوم هستند و مقاومتشان در برابر کشش بسیار زیاد است. همچنین باید بدانید که این محصول مقاومت خوبی در برابر برف داشته و قادر به تحمل وزن برف می باشد. از دیگر خصوصیات خوب آن می توان به شستشو ی آسان آن اشاره کرد.

انواع سازه چادری گاردن روف

همانطور که گفتیم مدل های مختلفی از این محصولات وجود دارد. یکی از مدل های شیک و محبوب، مدل چتری است که بسیار جلوه ی خوبی به محیط اطراف خود می دهد. مدل چتری این احساس را به ما القا می کند که از آسیب های محیطی ای که از سمت بالا به پایین می آید در امان هستیم و احساس امنیت می کنیم.
اگر زمانی احساس کردید که می خواهید از نور آفتاب استفاده کنید فقط کافی است که محصول را جمع کنید و سپس در برابر نور آفتاب قرار بگیرید.

سایبان روف گاردن

بسیاری از افراد هستند که ترجیح می دهند حریم خصوصی خود را حفظ نمایند و در عین حال می خواهند که از فضای بام خود استفاده نمایند، پیشنهاد ما به آن ها سایبان روف گاردن است. این نمونه از سایبان ها با پوشاندن فضای انتخابی اجازه نمی دهند که آن مکان مشخص باشد و به حفظ حریم خصوصی کمک شایانی می کند. این سایبان ها کاربرد های متنوع و بسیار مهم دیگری نیز دارند، از جمله:

 • محافظت از وسایل موجود در باغ بام
 • محافظت از گیاهان و ساختمان در برابر باران های شدید
 • محافظت از گل ها و گیاهان در برابر نور شدید خورشید
 • کمک به پاکیزگی روف گاردن
 • کاهش هزینه ها
 • جلوگیری از بخار شدن آب استخر

ویژگی های سایبان روف گاردن

باید بدانید که سایبان قیمت بسیار ارزان تری نسبت به سایر محافظان باغ بام دارد. چرا که مواد اولیه ی آن ارزان و همچنین نصب آن بسیار ساده است.

از دیگر نکات قابل توجه سایبان باغ بام شستشو و تمیز کردن آسان آن است و اینکه به صورت مداوم احتیاجی به تمیز شدن ندارد. بنابراین بسیاری از افرادی که وقت زیادی در طول روز ندارند و تنها نیازمند مکانی آرام برای گاهی استراحت کردن، هستند، سایبان را بر سایر سقف های باغ بام ترجیح می دهند. اگر شما نیز قصد تهیه سایبان باغ بام را دارید پیشنهاد می کنیم که به نکات زیر توجه داشته باشید و دقت کنید که سایبانی که قصد خرید آن را دارید دارای ویژگی های زیر باشد.

 • به سرعت نصب شود.
 • نصب آن ساده و آسان باشد.
 • از مقاومت خوبی برخوردار بوده و جنس و کیفیت آن خوب باشد.
 • سنگین نباشد و یا به عبارت دیگر سبک باشد.
 • ریموت داشته باشد تا استفاده از آن وقت گیر نبوده و ساده باشد.
 • ظاهر آن زیبا و با کلاس باشد. به طوری که نه تنها یک شیء اضافی به حساب نیاید بلکه بر زیبایی فضای ما بیفزاید.
 • به مرور زمان رنگ آن تغییر نکند.
 • سالیان سال عمر کند و به این زودی ها خراب نشود.
 • در برابر رطوبت و آب مقاوم باشد.
 • ضد ضربه باشد و با ضربه خوردن آسیبی به آن نرسد.
 • در برابر آتش مقاوم باشد.
 • بتوان آن را در زاویه های دلخواه تغییر داد.

همچنین کنترل دما در فضا های شهری امروز به یک هدف تبدیل شده است. سایبانی که قدرت بیشتری در زمینه کنترل دما داشته باشد، از محبوبیت بیشتری برخوردار است. کنترل دما باعث کاهش مصرف انرژی می شود و این نکته به کاهش هزینه ها منجر می شود. اگر سایبان انتخابی شما دارای ویژگی های بالا باشد، یک سایبان با کیفیت و عالی است. باید بدانید که هر محصولی دارای مشخصات بالا نیست و شما باید بسیار توجه داشته باشید و هر محصولی را خریداری و نصب نکنید.

طراحی سایبان های باغ بام

سایبان باغ بام دارای مدل های متنوع و زیبایی است که بر اساس سلیقه ی افراد طراحی و ساخته می شوند. به عنوان مثال دیزاین باغ بام یک نفر به صورت سنتی است، بر همین اساس افراد ترجیح می دهند که سایبان خریداری شده دارای طرحی سنتی باشد. یا اینکه اگر طراحی باغ بام مدرن است بهتر است که طراحی سایبان به صورت کلاسیک و… نباشد بلکه با فضای مدرن کاملا همخوانی داشته باشد.

سایبان ها هم به صورت برقی هستند و هم به صورت دستی. سایبان های برقی دارای یک موتور هستند که باید سایبان را بالا و پایین ببرد. اگر خیلی سایبان را جمع می کنید به شما پیشنهاد می کنیم که از سایبان برقی استفاده کنید. زیرا این سایبان ها بسیار راحت تر جمع می شوند و سختی کار را بسیار کم می کند. سایبان های برقی بسیار عالی عمل کرده و افراد بسیاری خریدار این مدل از سایبان هستند. قیمت این نمونه از محصولات بسیار مناسب و اقتصادی است. و بیشتر افراد به دلیل قیمت پایینشان نسبت به سایر محصولات، آن ها را ترجیح می دهند.

درباره سایر فواید سایبان باغ بام می توان گفت که هزینه های تعمیرات بسیار کاهش پیدا می کند. همچنین از هدر شدن آب باران جلوگیر کرده و از ورود آن به فاضلاب پیشگیری می کند. باید بدانید که سایبان با محافظت تخصصی خود از سقف خانه عمر بنا را دو برابر می کند. همین نکته باعث شده است که بسیاری از مردم از این محصولات استفاده کنند و طول عمر خانه ی خود را تا حد بسیار زیادی افزایش دهند.

2 دیدگاه برای “روف گاردن

 1. اسحاق گفته:

  برای روفگاردن هایی که بالای برج های تهران هستند سازه چادری و یا سقف متحرک با توجه به باد شدید گزینه مناسبی هستند ؟

  • emami گفته:

   سلام
   استاندارد طراحی برای سازه پارچه ای ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت باد و برای سقف متحرک ۶۰ کیلومتر بر ساعت سرعت باد می باشد. با ایجاد اشراف بند اطراف سازه در روفگاردن مقاومت ان افزایش می یابد. با توجه به ارتفاع ساختمان برج و اطلاعات هواشناسی ، درصورتیکه عدد باد بیش از این مقدار باشد ، می توان در طراحی تجدید نظر کرد و برای بادهایی با سرعت موجود منطقه طراحی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *