تاریخچه سازه چادری

غشاء ورقه‌ای نازک از ماده است که تنها در برابر کشش مقاومت دارد و دربرابر فشار و خمش هیچ مقاومتی ندارد، پارچه را می‌توان بهترین نمونه غشاء و سازه چادری نام برد. سازه چادری از دو جزء پارچه و عناصر فشاری تشکیل شده است. پارچه پوسته کششی نازکی است که نیروی کششی را انتقال می‌دهد. عناصر فشاری شامل قوس‌ها و ستون‌هایی هستند که نیروی فشاری را انتقال می‌دهند. لبه چادر همواره تمایل به لرزیدن در مقابل نیروهای باد و سایر نیروها را دارد، به همین علت معمولاً لبه چادر را به صورت مقعر می‌سازند که همواره در کشش باقی بماند تا از پارگی آن جلوگیری شود.

اولین سازه فولادی اجرا شده به صورت غشایی
اولین سازه فولادی اجرا شده به صورت غشایی

استفاده از چادر به عنوان سایبان از سالهای دور مورد استفاده بشر بوده است. ابتدایی ترین نوع این چادرها مربوط به نمونه های استفاده شده توسط عشایر ایرانی و سرخپوستان ساکن امریکای شمالی می باشد. بعدها شکل ساده این چادرها در سیرکها و سالنهای نمایش دیده شد. در حدود سال ۱۹۵۰ با پیشرفت تکنولوژی در صنعت نساجی و همچنین نوآوری های مهندسی ایجاد شده اولین سازه های چادری دائمی بنا شدند. در حدود ۶۰ سال پیش تنها روش ساخت سازه ها با استفاده از ایجاد نیروهای فشاری و محاسبات مبنی بر آن صورت می گرفت. در اوایل سال ۱۹۵۰ توسط تحقیقاتی که یک معمار آلمانی به نام Frei otto در حوزه سازه های کششی انجام داد، مفاهیم تازه ای از سازه هایی با قابلیت انتقال نیروی کششی مطرح شد، در نتیجه تحقیقاتی که otto انجام داد، سازه های کششی با شکل امروزی توسعه یافت و در مواردی اجرا شد. سازه های کششی دارای ویژگی های خاص فیزیکی هستند که به واسطه آن تفاوت های چشمگیری در فرم و مصالح نسبت به مصالح بنایی پیدا می کنند.

سایبان چادری رستوران توچال
۳سایبان چادری رستوران توچال

پس از تحول بزرگ در صنعت پارچه های سازه کششی، این سازه ها در مکان های متفاوت با کاربری های متنوعی بکار گرفته شدند. سازه های پارچه ای علاوه بر کاربری سقف، در پیاده‌روها و ورودی ها نیز بسیار به کارگیری شدند. اولین حضور جدی این سازه ها در کشور ایران مربوط به پروژه سازه های پارچه ای پارک آب و آتش می باشد. شرکت ساینا با تجربه به دست آمده از اجرای سقف رستوران آب و آتش فعالیت حرفه ای خود در این زمینه را آغاز کرد. از نمونه پروژه های اجرا شده توسط شرکت ساینا سایه می توان به پروژه سایبان کافی شاپ و رستوران توچال اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *